by Negus of Pop

Culture Agent

חזון האהבה החופשית

האדמיטים היו בני זרם גנוסטי שכינו עצמם על שם האדם הראשון קודם החטא הקדמון, והרעיון העיקרי שלהם היה שהדרך להגאל מהחטא הקדמון היא על ידי השבה של המצב הטבעי של התום שבו שרה הגזע האנושי.

הסממן המשני של התום הוא שהתייחסו לעירום לא בצורה שבה אנו מתייחסים אליו כיום, אלא כאל דבר טבעי ורצוי. אז הם הסתובבו מתי שיכלו עירומים, ובעיקר היה חשוב להם לקיים את טקסיהם הדתיים בעירום. כמו לדוגמה, לאכול את לחם הקודש בעירום.

אך הסממן העיקרי של התום הוא שאין לאף אחד קניין פרטי. וכחלק מהעניין שאין לאף אחד קניין, גם מוסד הנישואין אינו רלוונטי מפני שכשגבר נושא אישה הוא הופך לבעלים שלה.

על פי תיאורו של אב הכנסיה קלמנס מאלכסנדריה, האידאולוגיה הזאת שימשה את הכת המוכרת יותר, הקרפוקרטיים. התיאור של קלמנס את מהותו של ישו כנקי מתשוקות ודחפים (תיאור זהה קיים אצל אפרם הסורי לגן העדן עצמו, מקום של פרישות), מסביר את הדיווח של אירנאוס עליהם כמי שמנסים לממש את כל התשוקות הניתנות להשתוקקות בעולם הזה על מנת להגיע אל העולם הבא "נקיים".

שני הדברים האלה – שיתופיות אנרכית, וניהיליזם מוסרי – הפכו את הטקסים של הקרפוקרטיים לאורגיות הוללות. כך שאת האדמיטים ניתן לתאר כלא יותר מקרפוקרטיים קיצוניים שהוסיפו לכל העניין גם אורח חיים נודיסטי.

בכל מקרה, למקרה שתהיתם, Kathy L. Gaca מאוניברסיטת ונדרבילט טוענת בספרה שכמה שהדבר הזה נשמע לכם חריג, הגישה הזאת כלפי נישואים ומין בפרט ושיתופיות קהילתית בכלל, היתה המיינסטרים הנוצרי במאות הראשונות (2-3) לספירה. אבות הכנסיה הגיעו מאוחר יותר והיו אלה ששינו את התפיסה הפוליטית כלפי קניין פרטי וכפועל יוצא כלפי פרישות. באופן כללי הם ערכו רוויזיה בהגדרה של מה שנקרא "אורח חיים של השליחים", שבמקורו היה דבר אחר לגמרי והרבה יותר מה שהיינו מכנים כיום "היפי".

למה אני מציין את זה? כי מסתבר שבמאה ה-15 בצ'כיה, בעקבות התיקונים שהציע יאן הוס בפומביות של הסקרמנטים, ובעיקר בעקבות המתתו על המוקד, פרץ מרד של ממשיכי דרכו התבוריתיים, שקידמו בתוקף אנרכיזם שיתופי. אחד מהזרמים היותר קיצוניים מהם כינו עצמם "פיקרדים", (בספרי היסטוריה מכונים "האדמיטים מבוהמיה"), ושחזרו (כנראה באין יודעין) את ההנהגות של הכת המגונה מהמאות הראשונות, כולל הסקרמנט בעירום ושיתוף הנשים.

הקטע הכי מצחיק הוא שהאפיפיור שלח כמה וכמה מסעות צלב כדי למגר את ההוסיטים התבוריתיים. בשני מביניהם, לא מדווח שמנהיג התבוריתיים יאן ז'יז'קה, השתתף. למה? כי הוא היה עסוק במשך תקופה בהשמדתם של האדמיטיים, שהמהפכנות שלהם היתה מסוכנת אפילו בעיני התבוריתיים (הם ראו בעצמם מלאכי נקמה שתפקידם לשאת את חרב המשיח ולהכחיד את הטומאה. במסגרת זו הם ערכו פשיטות טבח מדי לילה, בהשראת הפסוק "ויהי בחצות הלילה וישמע קול תרועה, הנה החתן צאינה לקראתו")

קצת פיקנטריה:

  1. האדמיטים האמינו שבעשותם כן הם הופכים להיות קדושים יותר מישו. ושהקדושה הזאת הופכת אותם לבני אלמוות. אפילו ישו מת. (וכשהוציאו אותם להורג הם צעדו אל הלהבות בצחוק על שפתיהם, כי לא האמינו שהם מסוגלים למות)
  2. לפני שהם עשו את המיוחס להם הם נשאו תפילה "אבינו שבתוכנו, האר לנו, רצונך יעשה". זו היתה התפילה היחידה שלהם. את השאר ביטלו
  3. בעקבות הכתוב במתי כ"א ל"א "המוכסים והזונות יקדמו אתכם לבוא את מלכות שמיים", הם טענו שמי שמקיים אורח חיים צנוע אינו ראוי לבוא למלכות שמים.
  4. מלכות השמיים היא כמובן המשטר שישליט מנהיגם אחרי שישמיד את כל הרשעים. מי שיבוא במלכות שמיים הם הצדיקים שהגיעו לגן עדן בחייהם. גן עדן הוא כמובן השתתפות בטקסים הדתיים שלהם.
  5. המנהיג שלהם נקרא "אדם-משה". לאף זוג לא הותר לקיים יחסי מין אילולא הסכמתו המפורשת. כשהם קיבלו את רשותו, הוא בירך אותם בלשון זו "פרו ורבו ומלאו את הארץ".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: