by Negus of Pop

Culture Agent

המיתוס על עשרת השבטים

האגדה על 12 השבטים היא פולקלור רומנטי שלקח לכיוון מאוד מסוים בגלל התנועה הציונית. לפי הציונות עם ישראל הוא אתנוס (ולא דת) שהוא חלק מ"המרחב השמי". לשם כך הם יהפכו גם הודים ואפריקאים לשמיים, אם יוכיחו שהם היגרו לפני X שנים למקום מושבם.

לפי הרבנות, הממסד האורתודוקסי, יהדות היא דת, ומי שלא מקיים את הדת ב100% אי אפשר להוכיח שהוא אכן יהודי. אם הוא רוצה להיות יהודי, הוא חייב להתגייר וגם אז אין שום קשר לכך שהוא רוצה לעלות לארץ. הוא יכול להיות יהודי גם בגולה, ולא חייב להיות יהודי בארץ. ההעלאה היא עניין דמוגרפי נטו.

אל דאגה, לא עומדת מאחורי הטענה הזאת שום אג'נדה פוסט ציונית. עומדת מאחורי הטענה הזאת רק אמת מילנאריסטית: עשרת השבטים הם מיתוס, והדיבורים על מציאתם הם חלק מסט של סיפורים שהיו נפוצים בעולם הנוצרי וניסו להצדיק את התנצרות ההמונים בעידן האפוקליפטי.

הטענות בקשר לעשרת השבטים בנצרות היו רבות, חלק טענו שעשרת השבטים הם הצבא הגואל שמלווה את ישו במלחמתו נגד האנטיכריסטוס, חלק טענו שהם הצבא שמתלווה לאנטיכריסטוס, ואלה מביניהם שיתנצרו, או בניהם של הנוצריות שנאנסו, או כל מי שקשור אליהם ויסובב את ההיסטוריה לטובת הנוצרים לאחר מפלתם, יגאל למעשה את הניצוץ היהודי שהיה טמון בו בין כה וכה.

חוץ מהנוצרים, עשרת השבטים לא עניינו אף אחד. על היהודים היה מקובל שהם אבדו לנצח, וגם אם לא אבדו לנצח והם קיימים, הם לא ישובו לעולם כי טכנית אינם מסוגלים.

הדיון על עשרת השבטים התעורר לחיים בשל המילניאריזם הפרוטסטנטי, שאימץ את "תורת החלוקה הנוצרית של לפני המילניום". הטענה היא שהביאה השניה תתרחש רק לאחר שהיהודים ישובו לארצם, וחלק מהנבואה הזאת כוללת גם את שיבתם של עשרת השבטים לחיק היהדות. רק כשישו ישוב כולם יתנצרו.

מדינת ישראל קמה בשל לובי נוצרי מילינאריסטי פעיל בבריטניה ובארה"ב. הלובי ממשיך לפעול עד היום בארה"ב, והכספים שמממנים את מבצעי ההעלאה הגדולים (החל מברה"מ ואתיופיה וכלה בבני המנשה והאנוסים בדרום אמריקה) הם כספים של עמותות נוצריות מילנאריסטיות כאלה.

הציונות שיתפה פעולה עם הזרם הזה בנצרות מאז ומתמיד. הטענה נטענת שפעילותו של הרצל בקרב הנדבנים היהודים הראשונים היתה על רקע מקורבותם לזרמים הללו (שתמכו בזהות יהודית חילונית במקום בהתבוללות גרידא). למעשה, זו טענתם העיקרית של החרדים האנטי ציוניים מהז'אנר של אמנון יצחק, שהציונות היא מזימה להמרת דתם של היהודים.

כמובן, לא נעלם מעיני עניינם של היהודים בעשרת השבטים. אך עד אלדד הדני לא היה נסיון רציני להתמודד עם הסוגיה. הבעיה? זה קרה רק בתפר האלף, בזמן פרעות ביהודים בממלכות המוסלמיות ובמקביל לכמה משיחי שקר. המיתוסים של אלדד הדני מקבילים למיתוסים על הכומר יוחנן (פרסטר ג'ון), שמושפעים מסיפורים שרווחו בנצרות באותם הימים. נורמן כהן מציין את "האפוקליפסה של פסבדו מתודיוס" אגדה מהמאה השמינית על מלך אדיר שיושיע את הנוצרים בסוריה שסובלים תחת עולם של המוסלמים.

%

הדעות חלוקות לגבי קיומם בפועל של השבטים בעבר. התנ"ך מתעקש שכן, והתלמוד מתעקש שכן. האם זו אינה אלגוריה? מסתמן שזו כן אלגוריה. בגמרא יש לא מעט דעות שטוענות שהסיפורים על גלותם ושיבתם הם משל. ושבאופן כללי הסיפורים בתנ"ך הם משל ("לא דבים ולא יער" – על אלישע והנערים, "לא היה ולא נברא" – על איוב וכו')

ככלל, אני נוטה לא לפסול במחי יד את הגישות הנוצריות על כך שהתנ"ך הוא משל. מסתבר שהן משוקעות גם במסורת היהודית. כלומר הגישה של להעביר רעיונות באמצעות משלים, המולבשים על דמויות פולקלוריות. זה מה שאפשר כתיבה של מדרשי אגדה גם במאות מאוחרות יחסית, ובעיקר בתקופה שלפני המעבר לתקופת הראשונים. סיפורי חסידים הוא ז'אנר קרוב על סיפורי פלאים של אנשים שלעיתים אין ראיות בכלל לקיומם, וכל מה שיש בהם הוא מסר.

עשרת השבטים אין להם חלק לעולם הבא ואינם רואים לעתיד לבוא…

כל ישראל יש להם חלק לעולם הבא…

סנהדרין פרק חלק + ירושלמי שם

הדיון בסנהדרין על עשרת השבטים רומז לכך שאם היה ספיק ספיקא לכך שעשרת השבטים היו קיימים, היו כבר שומעים עליהם בימי בית שני (טענת ר' יהודה הנשיא). האוקימתא של החלוקים עליו היא שהם קיימים אבל לא יחזרו כי כבר נטמעו בגויים ושכחו מי הם. והקיצוניים כמו ר' אליעזר טוענים שיום יבוא ובאורח פלא הם ייזכרו – דעה קלאסית לטיעונים של האסכולה של אלכסנדריה בנצרות שמתייחסת לפשט כאילו הוא אמת. במקומות שברור שאינם סבירים, היא מזמינה את הקורא לחקור ולדרוש (כלומר לא הגיוני שכתוב על עשרת השבטים פעם אחר פעם אילולא היו מנסים לומר לנו משהו). הגישה מתאימה לאוריגנס, וישנם מחקרים המשווים בין גישתו לגישת חז"ל. זו בהחלט דוגמא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: