by Negus of Pop

Culture Agent

משיח הכס

הפרק האחד לפני האחרון של משחקי הכס שודר אתמול ומי יודע מה יקרה בפרק האחרון, בעיקר אחרי הבלבול והבוקה ומבולקה של מה שקרה כששוב יוצרי הסדרה הופכים את הכל. אני נמנע מספוילרים אבל אני רק יכול להעיר שהעלילה עצמה שוב רומזת על יסודות משיחיים. אם בפרק הקודם הכתרנו את ג'ון סנואו בתור המשיח הקם לתחיה ואת תיאון גרייג'וי בתור המשיח החוטא שחטאיו נמחלים, הפעם אנו מגלים שחרב המשיח אינה בעצם הדרקונים של דיינריז.

התרבות הפופולרית משקפת לנו את משל ארבעה נכנסו לפרדס כארבע תוצאות אפשריות לחוויה הפסיכדלית. יש אנשים שזה לא עושה להם שום דבר (נכנס בשלום ויצא בשלום), יש אנשים שמתים ממנת יתר (הציץ ומת), יש אנשים שמשתגעים ומקבלים ג'ננה (הציץ ונפגע) ויש אנשים שזה הופך להם את המח (קיצץ בנטיעות). תיאון גרייג'וי הציץ ומת, ג'ון סנואו לא ברור עדיין אם עבר קונברסיה או לא (כי לא ברור אם הוא מאמין שהוא בן טרגריאן או לא), וכעת אנו מגלים מי הציץ ונפגע ומי קיצץ בנטיעות.

% % %

בואו נזרוק רגע את משחקי הכס לפח ונסתכל על החצי השני של ספר שמואל א'. ספר שמואל מחולק בגסות לשני חלקים כאשר החלק הראשון הוא המלכת שאול, נפילתו ועליית דוד, והחלק השני הוא המלכת דוד, נפילתו והכנת הקרקע לעליית שלמה. החצי השני של ספר שמואל א' הוא אם כן נפילת שאול ועליית דוד, ומסופר ששאול נלחם באויבי ישראל – הפלשתים והעמלקים.

את העמלקים שאול ניצח אבל בגלל שלא הרג אותם לגמרי, והסתבר שדווקא כי לא הרג אותם לגמרי, הוא הותיר את הנשים והמקנה עליהם חמל, הסתבר שלא ניצח לגמרי. והצאצאים שנולדו אחרי המלחמה הם אלה שהמשיכו את שושלת עמלק והפכו לשונאי ישראל גדולים. שוד ושבר.

בעוון זה שמואל מחליט להדיח את שאול, ולהמליך את דוד. שאול לא אוהב את זה ומקבל את הג'ננה, ומתחיל לרדוף את דוד. דוד בורח, שאול דולק בעקבותיו ומחריב כל קהילה שנתנה לו מחסה. דוד מחליט לעשות מעשה ולברוח דווקא אל אויבי שאול, אכיש מלך גת. הפלשתים לא אוהבים את זה וזוממים להרוג את דוד ובעור שיניו דוד מעמיד פני משוגע ונמלט.

דוד כורת ברית עם יונתן בנו של שאול, שאול זועם על יונתן. אבל בסופו של דבר יונתן שיודע שדוד ינצח מחליט לבקש מדוד שאם הוא ינצח, שיתן לו להיות משנה המלך. הם כורתים ברית ואז מסופר הסיפור הבא, שמחולק לשניים ובין שני החלקים דוד נושא שתי נשים: אביגיל אשת נבל הכרמלי, ואחינועם היזרעאלית.

דוד מצליח להשיג את שאול וכמעט והורג אותו. אבל הוא מחליט שלא להרוג אותו, רק לכרות את כנף מעילו כאות לכך שהוא איש שלום. שאול רואה את זה ומבטיח לדוד שהוא לא יהרוג אותו. בחלק השני של הסיפור דוד רואה את מחנה שאול מופקר, ומחליט לגנוב את חנית שאול ואת "צפחת המים", וכדי להוכיח לשאול שהוא איש שלום הוא מחזיר לו את מה שגנב בתמורה לשבועה שלא ירדוף אחריו עוד. ושאול חודל מלרדוף אחריו.

כעת מעייניו של שאול נתונים למלחמה נגד הפלשתים. אך דוד בורח שוב לאכיש מלך גת, ומחליט על פניו לשתף איתו פעולה. בתמורה לכך הוא מקבל את עיר העמלקים צקלג. הפלשתים לא אוהבים את זה שדוד איתם, ומשכנעים את אכיש לא לקחת את דוד איתם למלחמה. דוד לא יוצא למלחמה, אך כשהוא שב לצקלג הוא מגלה שהעמלקים בינתיים שדדו אותה ולקחו את נשותיו ואנשיו בשבי.

הוא שואל באורים ובתומים אם יצליח לכבוש ומקבל תשובה חיובית ואכן כובש בחזרה את העיר ומציל את נשותיו. לעומת זאת שאול מנסה לשאול באורים ובתומים ולא מצליח, הוא הולך לבעלת האוב ושואל אם יצליח לנצח, שמואל שבינתיים מת, כועס עליו ומודיע לו שלא רק שלא ינצח, אלא גם יפסיד וימות. שאול כמעט מתעלף מרוב הלם ולא מסכים לדבר עם אף אחד ולאכול שום דבר. בסוף הוא מת באותה מלחמה שבה דוד מנצח.

לכל אורך הסיפור לא ברור מי בוגד במי, ומי מנצל את העובדה שאויביו מניחים את החרב. לא ברור גם מי המשוגע – דוד או שאול, כמו שלא ברור מי המשיח, דוד המנצח או שאול המובס, שדוד עצמו כינה אותו משיח ובגלל זה לא רצה להרוג אותו.

% % %

כעת אני רוצה ברשותכם לחזור למשחקי הכס ולשאול אתכם:

  1. מי הרג את מי וחשב שהוא חיסל את כל הצאצאים שלו אבל פתאום שם לב שנולדו אחרי המעשה צאצאים נוספים שיהיו אויביו?
  2. מי קיבל את הג'ננה, והרג כתוצאה מכך חפים מפשע רק כדי לבסס את שלטונו?
  3. מי כרת עם מי ברית בתמורה לכך שאחרי שהנצחון יגיע יקיים את מה שסוכם?
  4. מי עבר להלחם עם האויבים וברגע האמת זנח את האויבים והצטרף בחזרה לצד שנטש?

התשובות לכל השאלות הן כפולות, אבל בשני המקרים הן עוסקות בג'יימי לניסטר כאחד מהצדדים הנדונים – הטוב או הרע. הן כמי שעבר אל הטובים (שהם אולי הרעים), והן כמי שעבר אל הטובים ובגד בהם (כך שהוא בעצם הרע). כדי לא לעשות ספוילרים לא ארחיב בעניין יותר מדי. רק אציין שמסתבר שאת המשבצות החסרות של קיצץ בנטיעות ושל הציץ ונפגע ממלא לנו הפרק הנוכחי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: