by Negus of Pop

Culture Agent

ראש גדול

קריאה סקרנית בספר "אטילה ההוני" של ג'ון מאן חשפה אותי לתופעה המופלאה של הארכת הגולגלות. נקודת המוצא של חלק נכבד מהספר הוא שלא ברור מה מוצא ההונים, משערים שמוצאם הוא ממונגוליה בשל כל מיני אנקדוטות שאחת מהן הוא מנהג הארכת הראשים, שכנראה הם למדו בערבות מרכז אסיה והביאו אותו לאירופה. המנהג הזה של הארכה מלאכותית או השטחה של גולגולת בעצם לוקח תינוק ובעזרת קיבועים וחבישות גורם לגולגולת שלו לגדול תחת לחץ לצורה המסויימת של החבישה. הדבר הזה הוא תופעה כלל עולמית, כלומר לא איזור גאוגרפי מסוים התאפיין בזה, ותרבויות שונות במהלך ההיסטוריה מסתבר שאימצו את המנהג הזה (ומאמצות עדיין היום) מטעמים שונים – אסתטיים, דתיים, סוציולוגיים או בריאותיים.

מסתבר גם שהמנהג הזה נותר באירואסיה עד היום ועדויות ממאה-פלוס השנים האחרונות היו בטורקיה ובדרום צרפת. אנדרס רציוס, האנתרופולוג הפיזי שהרכיב את האינדקס הספלי (שמדד יחסי אורכים של גולגלות), העיד על מקרים כאלה באיזור טולוז. כנראה שזהו זכר למנהג של חלק מהשבטים הגותיים להאריך גולגלות, מנהג אותו השאילו מההונים ששלטו בהם.

הרודוטוס תיאר את על הסקיתים בתור "מוארכי ראש". במסורת המסופוטמית לאלים שנקראו "אנונקי" והיו ממקור חוצני, היו ראשים מוארכים, ועל כן בני התרבות השומרית ומאוחר יותר המסופוטמית בכלל, נהגו להאריך את ראשיהם בנסיבות דתיות. נפרטיטי, המלכה המצרית, היתה בעלת ראש מוארך, מנהג שהיה נפוץ בקרב האצולה המצרית בימי השושלת ה-18. אחת הסברות טוענת שמוצאה היה מסופוטמי, שזהו מקור מנהג הארכת הגולגולת ושזהו גם מקורו של הפולחן הדתי הכמו-מונותאיסטי של אחנתון. מה גם שידוע שכהני הדת בעלי הראש המוארך היו נוהגים להסתיר את ראשיהם, ונפרטיטי מוכרת בעיקר בשל הפסל בו גם היא חובשת כובע מלכותי.

בקרב שבט המנגבוטו בקונגו שבאפריקה נוהגים עד היום להאריך את הגולגלות מטעמים דתיים, משום שמעשים כאלה "מרצים את האלים". גם האינדיאנים בכל רחבי אמריקה האריכו את הגולגולת מטעמים כאלה, הם טענו שזהו אמצעי שמשפר את הקשר עם עולם הרוחות שמעבר.

בחלק מהתרבויות הארכת הראש נחשבה למשפר אינטליגנציה. ארכיאולוגים מצאו בחורבות ממלכת פרקאס שבפרו, בתי קברות של מוארכי גולגלות (למען האמת, כמה בתי קברות שממוינים לפי סוג ההארכה) בעלי ראשים יוצאי דופן. על פי ניתוח של חלק מהגולגלות, נראה שהמוחות שלהם היו גדולים ב-25% ממח רגיל וכבדים ב-60%. השאלה הנשאלה היא האם העיוותים בגולגלות היו בשל פגם גנטי (כך טענו לדוגמה בקשר לעיוותים בגולגלות של שושלת המלוכה המצרית), או שבאמת מדובר בפרקטיקה יעילה של הארכת גולגלות שיושמה באופן גורף עבור כל בני המעמד הגבוה בתרבות זו (הגולגלות שנמצאו היו ברובן חנוטות ובעלות רעמת שיער אדומה).

דוגמה נוספת בקשר לשיפור האינטליגנציה: בעשור הקודם מצאו ארכיאולוגים ליד העיירה אומסק בסיביר גולגולת מוארכת, גם היא יוצאת דופן. המומחים אז העריכו שבקרב בני התרבות הקדומה דאז, 400 לפנה"ס (כזכור, באיזור ערבות מרכז אסיה), נהגו להאריך גולגולת של תינוקות, שבעלי גולגולת מוארכת נחשבו כבעלי חוש שישי שיודעים לחזות מזג אוויר ולנבא בפני סכנות (כלומר, שמאנים).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: