by Negus of Pop

Culture Agent

מבינים פיזיקה (סוף סוף)

חסרונם של ספרי לימוד בהירים ועדכניים בשפה העברית בולט במיוחד עבור תלמידי קורסי היסוד בפקולטות למדעים מדוייקים ברחבי הארץ. הספרים שעונים להגדרות האלה ברובם לועזיים ויקרים מספיק בשביל שסטודנטים יימנעו מלעיין בהם, או לפחות להכין את עצמם לקראת ההרצאות הבאות – קיים מחסור במרץ, בכמות זמינה של ספרים (בספריה) וגם כמובן בשיתוף פעולה בין תלמידים.

האלטרנטיבה היא להכין ספר-קורס מודפס, אבל ספרים שנכתבו באופן ממוקד לקורס לרוב מתאימים לסגנון של מרצה אחד, במוסד אחד ובשנה מסויימת. סטודנטים שהחליטו להרתם לעזרתם של התלמידים והפכו את מחברת הקורס שלהם לספר-לימוד, או בוגרי תארים שהחליטו להתנסות בכושר הלימודי שלהם, לא מבוקרים על ידי גוף בעל נסיון בהוראת מדעים ולא תמיד עונים על הקריטריונים המקצועיים. ובקיצור, גם תלמידי תארים גבוהים שמים לב שלעיתים הקורסים הכי קשים במשך התואר היו דווקא אלה שאמורים להיות הבסיסיים ביותר. מה גרם להם להצליח בקורסים הבאים? האם רקע טוב שהיה להם מהקורסים הקודמים? יכולותיו של המרצה להעביר את החומר החדש טוב? הברקה אינטלקטואלית שתקפה אותם בדרך? התשובה הנכונה היא כנראה דרך העברת הקורס היסודי, שגם היא לא תלויה בטיב המרצה שהעביר אותה, אלא דווקא בכלים הלא-אופטימליים שהיו לו להעביר את הקורס. כשהמדובר הוא בפיזיקה הבעיה גדולה אף יותר.

הספר היחיד (לפי הידוע לי) שהיה קיים בעברית בתחום הפיזיקה כיסה רק את תחום החשמל והמגנטיות, ויצא במקור ב-1985. גם עדכונים שלו לא הצליחו לטייח את העובדה שהוא לא עדכני בדרך ההוראה שלו ולכן גם לא ממש אפקטיבי. תלמידים שהתעצלו או התקשו למצוא בעצמם חומר לימודי שיסייע להם לעמוד בקצב נשארו מאחורה, ובסופו של דבר זה התבטא בציון. מה עוד שבפקולטות להנדסה, לרוב שנה א' וההישגים בה יקבעו מי יישאר במסלול ומי לא.

את הבעיה הזאת באו לפתור כעת מיטב המרצים בארץ, בהובלת ד"ר דוד פונדק, ראש היחידה לתקשוב בהוראה במכללת אורט בראודה. "מבינים פיזיקה", הספר החדש שיוצא כעת מטעם המכללה בהוצאת מאגנס הוא גם בהיר (סיפורי), גם קומוניקטיבי (מעודד קריאה ומתוקשב בשיטה של הוראה בזמן אמת) וגם עדכני (מדגיש את האלמנט הצפיתי והניסויי). מרצים ממוסדות שונים (60 בסך הכל) הסתנכרנו על פי הספר, וסנכרנו אותו בחזרה בכדי שהוראת הפיזיקה עבור קורסי היסוד תהיה אחידה ויעילה, ומתוך כונה לספק עבור התלמידים חומר יאה. הספר שיוצא כעת מבוסס על הספר "understanding physics" שיצא ב-2004 בהוצאת john wiley, ומלווה כמוהו באתר לווין שבו תקצירים מהספר, שאלות, הדמיות, מערכות מושגים, פתרונות לשאלות, סרטי וידאו והרצאות. למערכת זו מצורף גם בודק מטלות שעובד כבר 10 שנים בשירות האקדמיה בארץ. הספר יהיה למעשה סדרה ב-3 חלקים – "מכניקה", "חשמל, מגנטיות ואופטיקה", וכן "פיזיקה מודרנית". הספר הראשון בסדרה, שעוסק במכניקה הוא זה הרואה אור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: