by Negus of Pop

Culture Agent

פסגת ההיסטוריה

כל פילוסוף מהפכן מתיימר להכריז שהפילוסופיה שלו היא פסגת ההיסטוריה – משלימה את כל מה שהיה לפניו, או משחזרת את מה שהיה ידוע ונשכח. גם הרמב"ם היה כזה, אלא שבמקרה שלו מדובר בידע מסוג אחר. על פי המיתוס של הרמב"ם, קיים ידע שמגלם בתוכו את כל סודות האלוהות. הידע הזה, בהיותו נפיץ, ראוי לשמירה קנאית על ידי יודעי דבר, זהירים, שימנעו דליפה שלו אל ההמונים. סיבת השמירה של הידע היא לטענת המיתוס, בגלל פוטנציאל ההרס של ההמונים. הידע צרוף, ואם ההמונים יתעסקו בו הוא יסולף, הם לא ידעו איך ליישם אותו ובעיקר לא ידעו שובע וישתמשו בו לרעתם, לרעת כולם. משמע, הסיבות להסתרת הסוד הן פוליטיות, חינוכיות ובעיקר לתועלת הכל.

העובדה היא שמתי שהוא לא נשמר מדי, וכן סולף, העולם כמעט חזר לתוהו ובוהו – זמן המבול. הידע המקורי והנכון לא היה קיים בעולם, ולא יכול היה להיות משוחזר אילולא היו נמצאים אנשים בעלי מחשבה נכונה שיוכלו לשחזר רסיסים ממנו. בסיוע אלוהי גם להשלים את התמונה. אברהם היה כזה, משה היה כזה אחרי שבני ישראל שכחו את הכל כשירדו למצרים. אך לאחר חורבן הבית לא נמצא אף אחד שישקם את מסורת הידע הגואל.

זאת, עד שהגיע הרמב"ם, איש חכם מספיק, ששחזר את הידע אבל נתקל בפרדוקס – אם הוא רוצה להמשיך לשמור אותו בסוד, אף אחד לא ידע אותו לאחר מכן. אם הוא רוצה לגלות את הסוד, הוא כבר לא יהיה סוד כי כולם ידעו אותו. מה עושים כדי שהוא יישמר עדיין סוד ועדיין יהיה אפשר להפיץ אותו? הפתרון הוא הצפנה. ובכן, טוען הספר "סודותיו של מורה נבוכים", בספר הדגל של הרמב"ם "מורה נבוכים" צפון סוד. רק החכמים ביותר שהצליחו לרדת לסוף דעתו של הרמב"ם (בעזרת רמזיו כמובן) יוכלו לפצח את הצופן הזה אבל כאן מגיעה שבועת הרמב"ם – אם גיליתם אל תעבירו אותו הלאה כדי שיישאר בגדר סוד, מי שחכם מספיק יוכל לגלות אותו בדורות המאוחרים יותר לבד.

הספר, אם כן, הוא צופן, "כאוס יזום" שמי שלא מסוגל לקשר בין רמזים שמפוזרים בתוך המבוך שהוא, לא יוכל להבין את כוונתו האמיתית. המוסר הפילוסופי שטמון בו אולי יובן, אבל יש בו משהו מעבר, ואת זה יוכל לעשות רק מי שנבון מספיק להבין את זה מהכתובים – או מי שייעזר במדריך הצ'יטים שמוציא כעת ד"ר מיכה גודמן ממדרשת עין פרת בהוצאת דביר, שנתקל גם הוא בפרדוקס האמור אבל החליט להפר אותו למען האקדמיה. או סתם למען תכסיס לקידום מכירות. הרי מי לא יתייחס לכך שהשורה העליונה של הספר מספרת שהוא מהווה מפתח לצופן כמוס מאוד שלא פוענח במשך דורות רבים?

תגובה אחת על 'פסגת ההיסטוריה'

 1. אני חושבת ש"הידע" הזה הוא דבר שפתוח וגלוי לעיני כולם
  ולא מוסתר כלל וכלל
  זה נסיון של אנשי שררה ועוצמה לשמור לעצמם מעין הילה של מסתוריות ותחושה שהם הנבחרים בעוד שכל השאר הם משרתים עלובים או שאותם אנשים רוצים ליצור מצב שבו רק הם יכולים להבין את הנושאים האלו.
  אז הם "ממציאים" שיש ידע סודי שרק הם יודעים אותו…זה מזכיר לי כתה ב' עם מלכת הכתה והנבחרות שלה- הילדים המקובלים לעומת הדחויים.
  העולם עומד על משפט אחד שדי ממצה את הכל…. ואהבת לרעך כמוך וממנו אפשר להגיע לכל הידע שצריך

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: