by Negus of Pop

Culture Agent

סקירה: משיחי צעצוע

כמה משיחים שפגשתי במשך שיטוטי ברשת, משום מה אני שם לב שמגוגל מגיעים אל האתר לא מעט גולשים תועים שמתעניינים באינפורמציה על חלק מאלה שנחשפו – כאן או בבלוגים אחרים. החלטתי לעשות שירות ולכתוב מעט ממה שאני יודע על כל אחד. ראוי להבהיר, שדעתי עליהם היא שלי בלבד, ואני לא מתכוון להיות פוגעני בשיפוט שלי. אני משתדל לאפיין את כל אחד, כפי שהוא נראה בעיני כמי שמצפה להיות "חוקר אינטרנט" אובייקטיבי. חלק מהמשיחים הם באמת מצועצעים, חלקם חולי נפש ונוכלים, אבל לחלקם תורה מעניינת ובעיה אחת קטנה: הם פשוט חיים בתקופה הלא מתאימה. מבחינתי לדוגמה פאר מלך המשיח הוא כזה, הוא אמנם חי בסרט אבל יש בדבריו הגיון. הדבר היחיד שמטורף בו הוא המגלומניה, אבל זה בגלל שהוא משוכנע שהוא מורם מאדם. אני מרגיש שהחברה הענישה אותו מספיק בנידוי, העובדה היא שהוא לא עובד וחי על פת לחם. מלבד זאת, הקווים הכלליים של תורתו דומים לכל תורה לא-אורתודוכסית אחרת. דומים, לא זהים, ובכלל זה הקובלנה על המונופול שיש ליהדות הרבנית האורתודוכסית על המושגים: יהדות, תורה, אלוהים, משיח. אה, חלק מהמשיחים הם לא משיחים אלא סתם נביאים אפוקליפטיים: חלקם משעשעים או הזויים, חלקם סתם קונטרוברסליים.

:: . ::

קולו של משיח – ראשון לראשונים הוא משיח66, נביא זעם לא מזוהה שעומד מאחורי מעטה האנונימיות ומכריז על חורבן קרוב, ורק מי שיקבל את זה שהמשיח קרוב ויחזור בתשובה ייגאל. מעבר לכך יש המון תיאוריות קונספירציה, ניבולי פה והסתות נגד אנשי ציבור. תחקיר קצר גילה שמסתבר שמי שעומד מאחוריו נקרא דוד גולדנר או דוד מקפייל, מיסיונר נוצרי קצת מטורלל שלקה בסינדרום ירושלים ויש לו עבר פלילי וכמה כתבות בעיתונות הארצית (דוגמא א', דוגמא ב', דוגמא ג'). יש לו אתר מקביל למ424 באנגלית ושם הוא כותב את אותם הדברים רק מהשקפה נוצרית. תגלית נוספת ולא פחות חשובה שגיליתי במסגרת התחקיר. מי שמפיץ את הכרזות הללו, בחוצות ת"א ובעיתונות, לא קשור לאתר מ424.קום. קוראים לו דניאל סגל (התקשרתי למספר שהיה על המודעה) והוא אמר שהוא מסכים עם מה שיש באתר (למרות שלמעשה הוא לא בדיוק בדק מה יש שם), ובעיקר הוא מסכים עם זה שצריך לקרוא למשיח עכשיו, הוא טוען שהוא מסתמך על הרב כדורי שאמר שהמשיח כבר כאן ועל אמנון יצחק שאמר שעד 2015 תהיה מלחמת גוג ומגוג. הדתיים שמצפים למשיח עושים את זה רק כמס שפתיים, הוא טוען, "גם היהודים בפולין ציפו למשיח וסיימו באושוויץ". דניאל סגל לא קשור לדוד גולדנר ולא יודע אפילו מי זה,הוא מעולם לא פגש אותו או דיבר איתו, דוד גולדנר לא יודע אפילו שדניאל סגל תומך בו. לו רצה היה כנראה יכול לתבוע אותו על גניבת זהות או משהו. בכל אופן הנה עצומה לסגירת האתר "קולו של משיח"

:: . ::

גל טופז לבית איפרגן, הרגלא"ט – נשמע כמו שם של כוכב טלוויזיה אבל זה רב מקובל שטוען שיש לו מגיד ובפורומים של המקובלים טוענים שהוא מושפע וקשור לאתר "קולו של משיח". יש לו אתר שנקרא עידן המשיח ובו הוא כותב על חזיונותיו ומזהיר בפולסא דנורא את מי שיעתיק משם. בשנה שעברה הוא קילל את הרבנים עובדיה יוסף, יונה מצגר, הרב לאו, שלמה עמאר, אהרן שטיינמן ומרדכי אליהו. ועוד ידו נטויה (ולטענתו, מרה התוצאה אחרי שהוא מקלל מישהו. ע"ע דודו טופז) . בהתחלה חששתי שמדובר בפיקציה, כי זיהיתי פעילות טרולית בפורומים, גולש שמזדהה בשלושה שמות לפחות: הרב אבי ישראל, נושא כליו, אביחי התלמיד שלו שהקים את אתר האינטרנט, ודקל פנחס שכותב על רבו "הרב הנ"ל הינו מסתורי וממעט להראות בציבור-ומנהל אורח חיים סגפני וצנוע". טופז עצמו מעולם לא התבטא פומבית (גם לא באינטרנט, תמיד היה לו דובר) ואף את אתר האינטרנט שלו הקימו עבורו "חסידיו". בסופו של דבר הצלחתי למצוא מישהו, ולהסיק שאולי הוא לא פיקציה אלא סתם מוזר. דיברתי בטלפון הזה שמצאתי ב-whois של האתר, 0506432446, עם בחורה בשם מלורי שמייצגת את ענייניו, היא אמרה שהרב גל טופז לא נוהג להחשף ומעדיף לשמור על חשאיות. לטענתה לא פעם פנו אליהם מהטלוויזיה. הרב נמצא חלק מהזמן בתל אביב ורוב הזמן בצפון "בעניינים שלו". הארגון עצמו אכן נמצא בתל אביב, רוזן 83 ת"א, מעבר לזה – היתה קמצנית מאוד בפרטים. עושה רושם שמדובר בכת קבלית סודית בסגנון אליאור חן. לינק אזהרה ממנו שמצאתי ברשת.

:: . ::

דניאל 18: אוטיסט חרדי שמתקשר עם עולם האמת, אבא שלו גילה את יכולות הנבואה שלו והפיץ את בשורתו באינטרנט עם הסכמות של כל מיני רבנים שכותבים "שמעתי על" ו-"נבואה ניתנה לשוטים". הוא לא טוען שהוא המשיח אבל יש לו נבואות זעם אפוקליפטיות. יש גם אוטיסטים נוספים למיטב הבנתי שמקבלים שם במה, ושיר הלל אחד גדול לכוחות הרוחניים שלהם, בשפה תלמודית וחרדית.

:: . ::

פאר המלך המשיח – בזמנו, ראיינתי את פאר במסגרת תחקיר טלויזיוני שעשיתי ומאוחר יותר הוא אף הופיע בתוכנית "אל תשאל" בערוץ ביפ. הוא טען שם שהוא יכול להפוך מכוניות ויש לו כוחות על טבעיים. למה המשיח מתעכב? "הוא לא חשב על זה", מה שהציג אותו באייטם שם בתור שרלטן למרות שלא הבנתי בדיוק לשם מה הוא עשה את זה. הוא דיבר גם על האישה שהוא מחפש, יש לו גם עמוד באתר היכרויות שבו הוא כותב "לא מוציא צואה או שתן אלא רק זרע קדוש מאבר מיני", ועל האון המיני שלו. כמו כן, יש לו קעקוע מעל לערווה של שם ה' המפורש שכתוב משום מה כך: יוהוה. הוא טוען שזה כמו ברית המילה של אברהם, כלומר אלוהים אמר שכל עם ישראל יצטרך לקעקע את השם שלו מעל לערווה. אגב, הוא טוען שהוא בן 35, מפני שהוא סופר את שנותיו מרגע הלידה מחדש.

:: . ::

משה דין, מורה לתורה – נביא מטעם עצמו, סופר מהיר בתורת משה כלומר היורש של עזרא, ואחד מהמקדמים הגדולים של רעיון השבת העטרה ליושנה, ביטול ההלכה וכינון תורת הצדוקים מחדש. ציטוט נבחר מהאתר שלו שבינתיים הספיק לרדת: "דין משה באר את התורה ובאתר זה הוא עוד מבשר לנו על בואו של המשיח בשנת 7000 לספירה מגן-עדן וכבר היה אדם בן 70 . משה דין הוא סופר מהיר בתורת משה אשר נתן יהוה אלהי ישראל וכי דין משה הכין לבבו לדרוש את תורת יהוה ולעשות וללמד בישראל חק תורה ומשפט כי גם להורות נתן אלהים בלבו של משה דין אז דרשו את תורת משה תמיד ושאלו נא את שאלתכם ותקבלו מענה במהרה באותו יום [יום מלא 24 שעות] אומנות האומן באמונה ומלאכת המלאך במלאכות". מצ"ב אתר הצדוקים, גישה משיחית בפני עצמה ליהדות.

:: . ::

מיכאל הכהן, אתר הכהנים – טרול באינטרנט, מגיב סדרתי לכתבות בהן הוא מפרסם דברי תורה תלושים לגמרי, נבואות ובעיקר את האתר שלו. מדובר בקוריוז למרות שמאחוריו אני מזהה מוטיבציה משיחית. כלומר, מישהו שמוכן לשנות את ההלכה למען קירוב הגאולה, וטוען שהממסד הרבני מעכב אותה.

:: . ::

המשיח על האופנוע מנחלת בנימין, שהוא כמובן לא רק "יושב על האופנוע". יש לו ליד מקום מושבו חצר נטושה שבה הוא התנחל. היא מעוצבת כמו גן עדן וכך הוא גם קורא לה. גרים בה הוא, כמה חברים שלו ונשותיהם. עושה רושם שמדובר בקומונה פוליגמית, הבנות שם מוזנחות מעט ולא מגלחות את בית השחי. הבנים מזוקנים ולבושים סחבות כמו בבית שני. חשוב לציין שרבים מבני הקומונה שלו הם רוסים במוצאם, לא ברור לי אם מישהו מהם מרקע דתי. יש שם כמה בחורים מזוקנים שנראים כמו בחורי ישיבות אבל אין להם כיפות. יש להם ידע ביהדות, אבל הוא לא אורתודוכסי. לא אתפלא אם הם ובעיקר המשיח, יתגלו כמיסיונרים נוצריים, למרות שבינתיים לא מצאתי בסיס לחשוב שהפרופגנדה המשיחית שלו נגועה במיסיון של דת זרה. הסיפור שלו הוא כזה: קוראים לו ארקדי, הוא עבר תאונה והיה לו מוות קליני, חווית סף המוות. מאז הוא "מואר". הוא יושב בכל ערב בנחלת בנימין עם שני כיכרות לחם ופירות שנמצאים מעל לכרזה שקוראת שהמשיח בא, ולידה מונח ספר תנ"ך שכתוב בכתב ידו. הוא טוען שצריך להיות שילוש של לב טהור, דיבור טהור ומחשבה טהורה (אמת/חסד/חמלה). בפועל, הכוונה שלו היא להתווכח עם כולם במסווה של הפצת אהבה. הוא לא מביע אמון באנשים שטוענים שיש להם את זה או שהם מקבלים על עצמם. לאחר חקירה שעשיתי לו, הסקתי שבסך הכל הרעיונות שלו קרובים מאוד לרעיונות של יהודים משיחיים, רק שאת המילה ישו הוא לא מוציא מהפה. הוא מזהיר שמי שלא יחזיק בשילוש ויצפה למשיח יראה גיהנום ושקטסטרופה עומדת להגיע. אילולא הייתי מנסה להבין את הבן אדם ואת תורתו, הייתי אומר שהוא משוגע ושכל העניין הוא שואו. בסופו של דבר חוות דעתי עליו שהוא קצת טמבל ומסטול, אבל בחור חביב ולא מזיק. אני מרוצה מזה שבמסגרת ההתנצחויות איתו, כשהבנתי שאני עוד חייב לעבור דרך רחוקה עד לגאולה הפרטית שלי, הצלחתי להעלות על פניו החתומות והרציניות חיוך. עדכון: גן עדן פונה לצערו.

5 תגובות על 'סקירה: משיחי צעצוע'

 1. […] אייטם על משיחי צעצוע שעשיתי מצאתי לנכון לשתף תחקיר על פאר מלך המשיח ולהפנות […]

  אהבתי

 2. לא הייתי שמה את "דניאל 18" באותה קטגוריה. יש תופעה (לא מאוד רווחת) אבל קיימת של "תקשור" דרך ילדים אוטיסטיים (או פגועים קשה בצורה אחרת, שאינם מתקשרים בצורה קונבנציונלית). התיאוריה הזו קיימת באופן כללי בחוגי הטיפולים האלטרנטיביים (היא לא מוכחת מדעית ואף מתקשר לא הצליח לשחזר את ה"ממצאים" באופן אובייקטיבי, אבל להורים שצמאים לקשר כלשהו עם ילד לא מתקשר זה לא ממש משנה). בחוגים חרדיים (ואוונגליסטים) מסוימים השיטה הזו הפכה לחלק מניסיון להוכיח כי האוטיסטים למעשה "מתקשרים בספירות עליונות" (עם מלאכים/אלוהים).

  אהבתי

 3. תמונת פרופיל של אבי לבקוביץ
  אבי לבקוביץ

  האם יש קשר הכרחי בין תקשור עם ספירות עליונות לבין נבואות אפוקליפטיות ומסרים מבית דין של מעלה? הזכרתי את האתר של דניאל בגלל תוכן התקשורים הללו.

  אהבתי

 4. למה אתה לא מבין – "דניאל סגל" הוא שם כיסוי לדוד גולדנר – יש לי תוכנה של משרד הפנים ומדובר באותו אדם

  אהבתי

 5. ברוך השם שכל משיחי שקר האינטרנטים "צועקים" שהם בעצם מטורפים.
  למזלנו אין שפוי אחד מבינהם.
  עם זאת שמעתי שדוד גולדנר מירר למספר אנשים את החיים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: