by Negus of Pop

Culture Agent

Get The Groove

בהרבה מובנים, האתוס של התרבות הפופולרית מתחקה אחר האתוס האמריקאי. אחת מהסיבות העיקריות היא ששני האתוסים הללו קיבלו השראה מהמיתוס התנכ"י של יציאת מצרים והדרך אל הארץ המובטחת. מצרים סימלה את המקום הנחות יותר מבחינה רוחנית והארץ המובטחת כמוה כפסגת ההר, כאלוהים עצמו, כגן העדן. לשם בסופו של דבר שואף האתוס להגיע, מי שמונע בעדו להגיע הוא המצרים מחד שרוצים להשאיר אותו בעולם העבדות, והכנענים מאידך שרוצים למנוע ממנו להתיישב בארץ המובטחת. הווה אומר, המטרה היא בסופו של דבר להגיע אל האלוהים עצמו, להשתוות אליו או לפחות להמשיך ולשאוף אליו עד בלי די.

כפועל יוצא, התרבות הפופולרית מנסה לבחון כל הזמן את הגבולות של עצמה, ובכלל זה האדם בוחן את יכולותיו ולא ישבע אף פעם מנסיונותיו להצטיין עוד ועוד. אנחנו מכירים את זה משני עולמות: עולם הספורט ועולם הטכנולוגיה. "יותר מהר, יותר גבוה, יותר חזק", הוא המוטו הספורטיבי הידוע מהסיבה הברורה: אלוהים הוא הכי מהר, הכי גבוה והכי חזק. בכל פעם יש לאדם מוטיבציה להמשיך ולבחון את קצה גבול יכולותיו הפיזיות, כי ככל שילך רחוק יותר, יתקרב אל יכולות אלוהיות. כך גם כלי התחבורה הכבדה הם נסיון של האדם לשבור את מחסומי המהירות, החוזק והכבידה. מרגע שאניות, רכבות מהירות ומטוסים הצליחו לשכלל את יכולת התנועה של האדם, הוא התגבר על מגבלותיו הפיזיות והרחיב את גופו. כל נסיון לבנות כלי תחבורה יעיל וחזק יותר, הוא נסיון להתקרב אל האינסופי.

אחד מהסיפורים המכוננים את האתוס האמריקאי הוא הבהלה לזהב של קליפורניה (לעיון). ג'ון סאטר, שבחלקתו נמצא זהב, ניסה לשמור את התגלית שלו בסוד על מנת לשמור את כל העושר לעצמו מפני אנשים שיבואו בהמוניהם לחלוק זאת איתו. לאחר שהשמועה נשאה לה כנפיים, הסוד לא נשמר ובמהלך 1849 צבאו על קליפורניה עשרות אלפי אנשים שניסו את מזלם. הם הגיעו לשם ברכבות ואניות, כלי התחבורה המתקדמים ביותר של אותם הימים, שסייעו להם לצלוח את מרחקי הענק בזמן קצר ולהגיע כמה שיותר מהר אל ארץ הזהב. עיקר תפקידה של התחבורה הכבדה, אם כך, הוא לסייע בידי האדם לעשות דרך "אינסופית" בשבריר שניה. הסמל הזה ישוב ויככב גם בטקסטים של המוסיקה הפסיכדלית, הרכבת המהירה כאמצעי לטריפ ישיר אל הפסגה (S-Express, Xpress 2, Midnight Express, Trainspotting וכו').

אם נתבונן בפרשנות הגנוסטית של סיפורי התנ"ך נוכל לראות קווי דמיון לסיפור הבהלה לזהב. הזהב מסמל את הידע המיסטי, ששווה אפילו יותר מכל הון שבעולם ("טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף"). האליטה הממסדית ניסתה לשמר את הידע הזה מפני ההמונים, על מנת להנות לבדה מהטוב. כל פלישה אל התחום האסור נחשבה הסגת גבול, מפני שהעושר אמור היה להיות שמור רק למועטים. אך בעקבות חזון הדמוקרטיזציה של הידע, הגבולות נפרצו וכעת גם ההמונים יכולים היו לגשת אל העושר הזה. כמובן שאין סמלי יותר מאשר שימוש במושגים מעולם הכריה, כשמדברים על מחצבי הר האמת, ונהר החכמה. אל העושר הזה מגיעים על ידי חריצת ההר, הרגע שבו הברזל (שמסמל מתכת וטכנולוגיה) מתנגש בסלע נקרא "Groove". הגרוב הזה מסמל את השיא, כך גם בעולם המושגים המוסיקלי. מטרתו של כל רוקד, חותר לאמת, הוא להגיע אל הגרוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: