by Negus of Pop

Culture Agent

איילה שלוחה

איך שיר נולד? מסתבר שהוא נולד בעקיפין אחרי שנים של דגירה, כשבתווך פאזות שונות של משחק והגשה, עיסוק צדדי מאוד בכתיבה שהגורל מייעד אותו להניב שיר בעל משמעות סמלית, הגירה לארה"ב והתמקדות בהלחנה של מוסיקה לסרטים דוקומנטריים, ורק בסוף בא הדבר הטריגר שיחזיר אותך למקום הטבעי שלך – עולם השירה והביצוע. איילה אשרוב, טאלנט עבר שנשכח, מוציאה סינגל בכורה, שמסמל את חזרתה למסלול השירה והכתיבה – שני תחומים שבהם חטאה בעבר אך אף פעם לא נפגשו ביניהם, ובטח לא בשירים שהיא מבצעת וגם כתבה.

אתם יכולים לבחור איך בא לכם לזכור את איילה אשרוב. אם בתור מי שכתבה את השיר "לאורך הים", שיר שהפך לסמל כשעפרה חזה ביצעה אותו לזכר יצחק רבין. או בתור יוצאת המחזור המפורסם והידוע לשמצה של להקת הנח"ל, שהניב בעשורים האחרונים כמה וכמה כוכבים – יואב צפיר, אביטל פסטרנק, מומי לוי ושרון חזיז ועוד. אשרוב היתה אחת מהן בראשית שנות התשעים, כשהתברגה להגשה בטלוויזיה והשתתפה בהפקה המקורית של המחזה המבוסס על פי "הכבש השישה עשר". שם גם הקליטה כמה שירים, וקשרה את קשריה הראשונים עם יוני רכטר, שסידר לה דואט עם אריק איינשטיין באלבום הביצועים המחודשים שלו עם שם-טוב לוי, "קצת לקחת חזרה".

ההחלטה להשתקע במוסיקה לקחה אותה רחוק מאור הזרקורים, בתחילה דרך בי"ס רימון (במחזור של מיקה קרני, אריאל הורוביץ ורונית שחר) אל ברקלי ואוניברסיטת צפון קרוליינה, ללימודי הלחנה לסרטים, ומאוחר יותר להשתקעות בארה"ב והלחנה במסגרות שונות. "כשנסעתי הפסקתי לשיר והתחלתי לכתוב", היא מספרת, "תמיד כתבתי אבל לא הפכתי את זה אף פעם לעיסוק מרכזי. זה היה רק מדי פעם, אבל בארה"ב נכנסתי לעובי הקורה. הלחנתי מוסיקה סרטי סטודנטים וכתבתי מוסיקה לערוצים כמו דיסקאברי ונשיונל ג'אגרפיק, כשברקע אני ממשיכה כל הזמן לכתוב. כנראה שאת כתיבת השירים אי אפשר להפסיק, בפומבי לא עשיתי את זה אבל בפועל כתבתי כל הזמן למגירה".

פגישה מחודשת עם יוני רכטר באחד מביקוריה בארץ הביאה לשיתוף פעולה במסגרתו החלה להופיע יחדיו עם יוני ברחבי ארה"ב. "יצא לו באותה התקופה אוסף שכלל שירים ששרתי לו בעבר", היא נזכרת, "כבר בתקופת 'הכבש השישה עשר' הוא נחשף לחומרים שלי ועודד אותי להמשיך ולהתמיד. כשנפגשנו הוא התעניין בהם ואמר לי 'אני חושב שאת צריכה לעשות איתם משהו. למה את לא עושה?', דווקא מהמקום הזה שאני לא בארץ בקביעות. זו היתה יריית פתיחה של מהלך שבו יצאתי לדרך ולא הסתכלתי ימינה ושמאלה. הוא הזמין אותי להתארח אצלו בהופעה בניו יורק, וזה היה הרגע שבו אמרתי לעצמי, 'יאללה, למה שלא אלך על זה?', הוא עורר בי את הרצון והדחף הממשי לעשות, משהו שלא היה בי קודם. התחלתי לכתוב במחשבה אחרת, שאני כותב כדי לעשות עם הדברים האלה משהו, להופיע איתם".

באוקטובר 2006, במשך ביקור בארץ, הקליטה אילה את האלבום עם לני בן בסט כמפיק מוסיקלי, ועם אדם שפלן ומרקו גורקן כנגנים. "אני חושבת שאין דבר מתאים יותר מלומר שכל דבר מגיע בזמן שלו", היא מספרת על השלב הכביכול מאוחר שבו היא מוציאה את אלבום הבכורה שלה, "ככה זה כנראה היה אמור להיות, שאעבור את כל השנים האלה עד שזה יבוא עכשיו, הטריגר הזה שיגרום לי להתחיל לכתוב, שאפגוש את האנשים שאיתם אני עובדת ואגיע איתם למקומות חדשים ורעננים שלא הייתי מגיעה עם אנשים אחרים".

כזו היתה העבודה עם בן בסט, מפיק שאת העבודה איתו מתארת אשרוב כמכוננת, "הוא גורם לזמר שאיתו הוא עובד להיות נאמן לעצמו, להגיע ממקום אמיתי ולהתחבר לחומרים שלו, אצלו אלה אורים ותומים. זה באופי שלו. כזה גם השיר 'אני כזאת', שגורם לי לקנא בעצמי בתעוזה שלי בו. הישירות שיצאה ממני, להגיד משהו בוטה כל כך על עצמי, זה בוטה, זה שיר חושף כשאני שומעת אני מופתעת מעצמי".

אלבום הבכורה של אשרוב מחולק למעשה לשניים, "אם זה היה תקליט היו לו שני צדדים", היא מתארת, "צד א' הוא אישי, העולם הכי אינטימי של בין עצמך לעצמך ואליו שייך השיר הנוכחי. צד ב' כולל שירים של ביני לבין הארץ, העולם והמולדת. הפרט שאני מול איך שהעולם הזה מתנהל, הגעגועים שלי והיחסים עם המולדת".

בין השאר יכלול החלק השני שני שירים שכתב אברהם חלפי, ועיבוד מחודש ואישי לשיר "לאורך הים", שיר שהפך ברבות השנים לקלאסיקה ואיבד את ההקשר המקורי שלשמו נכתב. "זו תהיה מין סגירת מעגל שלי", היא אומרת, " לני, אדם ומרקו, תמכו ועודדו אותי לכלול אותו, כחלק מהנסיון להביא אותי לעשיה מהמקום הכי ראשוני. היתה כבר תקופה שהרגשתי שהשיר הזה הפך לשיר של עפרה חזה, ועכשיו אני מרגישה שוב שזה שלי, לחלוטין. השיר הזה עכשיו מסכם פתאום את כל התקופה, זה לא רק אני ואתה אלא אני ואיזה שהוא כלל".

לשיר הזה יש סיפור שהוציא אותו מהקשרו המקורי, מה היחס שלך אליו עכשיו?
"הגורל הועיד אותו להתגלגל לסיטואציה שרק גדלה וגדלה, ואין לי מה לעשות כנגד זה. אני שרה אותו בלי קשר למה שהוא עבר ובאמת קשה לי לשיר אותו. קשה לי להתעלם מזה שיש מעבר אליו, ואני חושבת שגם מבחינת השומע זה לא יישמע נקי לגמרי. כשהקלטתי אותו ניסיתי לשיר את הכל בטייק אחד. הצלחתי את רובו, וכך זה גם עבר בשיר. לקראת הסוף נשברתי".

מה הסיפור האמיתי של השיר הזה?
"אני חושבת שזה כבר לא ממש רלוונטי, הסיפור של השיר והתגלגלותו הם חייו וכל המוסיף גורע. זה מאד אופייני לשיר שתופס מקום כזה ובעצם הסיפור שלו הופך למעניין יותר מאשר הסיפור המקורי עליו נכתב. אני יכולה לומר שהדבר האחרון שעליו הוא עליו היה מדינה, זה היה כאב אישי שלי שמצא את דרכו לכאב כללי, זה נכתב מעצב ואובדן ספציפי שלי והפך לנחלת הכלל"

איילה אשרוב תעלה ב-6.2 את מופע הבכורה שלה בתיאטרון תמונע, לני בן בסט ואדם שפלן ילוו אותה בנגינה, כמו גם עובד אפרת שאמנם לא היה מעורב בהפקה אבל ייעץ ותמך. יוני רכטר, שמלווה אותה לכל אורך הדרך וכאמור שכנע אותה לצאת אל האור, יתארח גם הוא כמו גם אביטל פסטרנק שגם היא מלווה אותה מתחילת דרכה בלהקת הנח"ל ובמחזה של "הכבש השישה עשר".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: