בלוז תימני

בלוז תימני  בעשורים האחרונים גילתה אמריקה את השורשים האמיתיים של מוסיקת הבלוז. מוסיקת העבדים השחורה נשאה עיניה אל אמא אפריקה, וכך הפכו מדבריות תת-הסהרה לערש הולדתה של המוסיקה המערבית הפופולרית – בין מאלי מדרום, נוביה ממזרח ואלג'יר בצפון. הבלוז המדברי נולד מחדש, והרוחות הנוסטלגיות הפכו את הכוכבים מקומיים לגיבורי גיטרה בינלאומיים, בין עלי פארקה טורה ממאלי לטינאריוון הבֶרבֶרים.

רביד כחלני נסחף אל החולות הללו בתיווכו של אלון אמאנו קמפינו, מפרוייקט "דיוואן הלב". מסע מוסיקלי שערכו השניים בחזרה לשורשיהם, הפך לבסוף למופע שהריצו בשנים האחרונות, אותו קראו כשם הז'אנר, "Desert Blues". אלא שאם ב"מדבר" הזה הכוונה היתה בעיקר אל הסהרה, השורשים המדבריים של כחלני היו אחרים – ערבים, תימניים. על מנת להיות נאמן לשורשיו האמיתיים, ראוי היה לו להוקיר את המסורת האמיתית ממנה ינק, וכך נולד "Yemen Blues".

כחלני, שמוכר בעיקר כזמר בפרויקט של עידן רייכל (בהופעות ההרכב הוא מבצע בין השאר את שירו של שמעון בוסקילה), הספיק לעבור בדרכו המוסיקלי בתחנות רבות: מסול ופאנק, דרך אופרה ושירה כנסייתית ועד למוסיקה אפריקאית. בתחנה הנוכחית הוא מוצא את שורשיו התימניים משולבים בהשפעות ובצבעים שנטמעו בו בדרך, לכדי שעטנז של מוסיקה שורשית עשירה מצד אחד ומלאת גרוב מצד שני.

מה שהופך את המופע הנוכחי שלו למפגש פסגה, היא התזמורת שמלווה אותו ועוטפת את הכריזמה שלו ברזומה בינלאומי עשיר. בין השאר משתתפים בה הטרומבוניסט אבי ליבוביץ' (שניגן עם אינקוגניטו, בוטסי קולינס וכו', וכן אמן נודע בפני עצמו), ונגן העוד והקונטרבסיסט עומר אביטל מהפרויקט "דבקה פנטזיה", שכחלני שימש גם בו כסולן. אביטל משמש במופע זה גם כמנהל המוסיקלי. ההרכב כבר הופיע בפסטיבלים באירופה (כגון בבל במרסיי) ונמצא כעת בדרך לסיבוב בחו"ל שכולל הופעות בסנטרל פארק בניו-יורק ובפסטיבל הג'אז של מונטריאול.

(פורסם בישראל היום, 1.10)

  • בלוז תימני
  • בלוז תימני
  • בלוז תימני
  • בלוז תימני

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.