מתכת הזבל ומתכת המוות

חיפושית לא מוזכרת בתנ"ך. מה שכן מוזכר הוא ה"זבוב" שחי ביאורי מצרים: "וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא, יִשְׁרֹק ָה' לַזְּבוּב, אֲשֶׁר בִּקְצֵה, יְאֹרֵי מִצְרָיִם; וְלַדְּבוֹרָה–אֲשֶׁר, בְּאֶרֶץ אַשּׁוּר. וּבָאוּ וְנָחוּ כֻלָּם בְּנַחֲלֵי הַבַּתּוֹת, וּבִנְקִיקֵי הַסְּלָעִים; וּבְכֹל, הַנַּעֲצוּצִים, וּבְכֹל, הַנַּהֲלֹלִים".

לטענתי החרפושית הידועה אינה חיפושית הזבל אלא "נחושתית הקוצים", שחיה בשדות ה"בתה". שדות אלה כוללים עשבים ושיחים קוצניים שבהם מסתובבים המוני חרקים. וכן ציפורים האוכלות את אותם החרקים ובהן השרקרק הידוע בשמו "אוכל הדבורים".

אני מזהה את החרפושית כ"זבובי היאור". ה"חיפושיות של הורוס" אינן אלא "בעל זבוב". בשני המקרים היו אלה סו-קולד "זבובים" ששויכו לפולחן האל ה"הרוכב בערבות". ערבה היא כמובן אותה שדה הבתה, הידועה בשמה המודרני "ערבה עשבונית"

מתכת הזבל ומתכת המוות

הדיבור בתנ"ך הוא על חרקים באופן כללי. כך שכשמדברים על חרק קוראים לו בשלל שמות שלא אומרים לנו כלו אבל כולם מתכוונים לטוטמים של עבודת האלילים. כך, החרפושית היא הצרעה שישלח ה' לפני ישראל לארץ כנען כדי לגרש את כל העמים. מדובר בשלטון המצרי שהכביד מסים על הכנענים.

על הכובע של פרעה במצרים העליונה הייתה מצוירת דבורה. בתעודות אל עמרנה מתחננים מלכי כנען אל פרעה, שיוריד את המסים ויעזור להם נגד ה"חבירו".

על שם הצרעה נקראה גם הצרעת, כמחלה שהגיעה מחיפושיות הזבל. אלה ה"נגעים" שקיבל פרעה על דבר שרי, זו הצרעת שקיבלה מרים ועל דבר זה הוזהרו בני ישראל בספר דברים כ"ד (מעבודתו של "בעל זבוב")

כמובן שגם שמה של מצרים מזכיר מאוד את הצרעת והצרעה, בשני המקרים מדובר על מקרים של צרה. המצרים נחשבים גם "צרי ישראל". השם מצרים הוא המצאה עברית, השם המקורי של מצרים היה חות-קה-פתח, כלומר מקדשו של האל פתח/מוף.

בספר הושע נאמר "מִצְרַיִם תְּקַבְּצֵם מֹף תְּקַבְּרֵם; מַחְמַד לְכַסְפָּם, קִמּוֹשׂ יִירָשֵׁם, חוֹחַ, בְּאָהֳלֵיהֶם" – כלומר הישראלים שעובדים אלילים ייקברו תחת אותם האלילים וארצם תעלה קוצים. החיפושיות סימלו את המוות, מקום המחיה שלהם סימל את השממה. ד"א יש כאן רפרור לאל כמוש ולקללה "כׇּל־עֵצְךָ֖ וּפְרִ֣י אַדְמָתֶ֑ךָ יְיָרֵ֖שׁ הַצְּלָצַֽל" – הצלצל הלא הוא כינוי לארץ שמדרום למצרים, "אֶרֶץ צִלְצַל כְּנָפָיִם אֲשֶׁר מֵעֵבֶר לְנַהֲרֵי־כוּשׁ". כלומר אפרים צפויים לגלות "לקצה הארץ", הקצה הרחוק יותר של מצרים וארץ כוש.

  • מתכת הזבל ומתכת המוות
  • מתכת הזבל ומתכת המוות
  • מתכת הזבל ומתכת המוות
  • מתכת הזבל ומתכת המוות

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.