עושים שמח

עושים שמח  ירושלים היא אמנם העיר הגדולה במדינה, אבל תל אביב עדיין נחשבת למגרש שבו מתקיים "המשחק האמיתי". יחסי הכוחות האלה הפכו מזמן כבר לסטטוס-קוו, אולי מפני שלעומת העיר הססגונית ללא-הפסקה, לירושלים יש תדמית אפרפרה, מסורתית, סגרירית יותר. טוב כמובן שאנחנו מציינים את הסגריריות של ירושלים בהקשר של מארש דונדורמה, אחת מהלהקות הבולטות בסצנה הירושלמית החדשה, כדי להפריך את המיתוס הזה. חשבתם שהדג נחש עושים את ה-מסיבה שתנפץ אותו? כנראה שאתם לא מכירים את הקרנבל הייחודי הזה – חמישה סקסופונים, שלוש חצוצורות, שני טרומבונים, ארבעה מתופפים וסוזאפון ענק.

חמישה עשר נגנים, כל אחד מרקע שונה, הם מתכון בטוח לתאונה. אבל ההתנגשות החזיתית הזאת דווקא היא שכל כך ייחודית בהרכב הזה, שמשלב בין השפעות צועניות, לטיניות, אפריקאיות ותימניות – או כפי שהם מעדיפים לכנות את הסגנון הזה, "דונדורמה". במקור מדובר בשם של גלידה טורקית [שבאה ממחוז בשם מארֶש], המארְש [בשווא] בא לציין את אווירת המצעד החגיגית, ומשרת יפה את הכוונות המוסיקליות של ההרכב – סוחף, מרקיד, צבעוני, תוסס, שמח.

בימים אלה מציינים מארש דונדורמה חמש שנות פעילות, במהלכן הפכו להרכב קאלט של ממש, עוד אחד מהסמלים של הסצנה הירושלמית. המרחק ממרכז העשיה, כביכול, מותיר את הבמות ללהקות מקומיות, ובשילוב עם פטריוטיות עירונית ונאמנות, הופך דווקא אותן לבעלות גרעין מעריצים חזק יותר. מה שמתבטא באדיקות היתר של הנוהרים אחריהם. ואת אותן האנרגיות שמלוות את ההופעה, מבקש ההרכב להוקיר בשם האלבום החדש שלהם, "שכונה". מה עוד, שהלכה למעשה, לרבות מההופעות יש אופי של מסיבות רחוב ספונטניות, מה שטעין את המילה "שכונה" בעוד משמעות: זהו הומאז' לעממיות, למקומות הצנועים ולאנשים הפשוטים שחיים בהם. בשבילם, בסופו של דבר, שווה לפתוח את הלב.

מארש דונדורמה יופיעו ביום שלישי, 20.4, 20:30 – ספיישל העצמאות במסגרת המופע 'קלבת שבת' בבית אבי חי 20:30, וב-22 בפטריה שבקיבוץ דן. האלבום "שכונה" כעת בחנויות בהפצת התו השמיני, תופעה ירושלמית בפני עצמה. שני שירים להאזנה מהאלבום:

"הצד התימני שבך"

"עושים שמח"

(הביקורת הופיעה במוסף שישבת של ישראל היום, 16.4)

  • עושים שמח
  • עושים שמח
  • עושים שמח
  • עושים שמח

One thought on “עושים שמח

  1. יעל הגיב:

    להקה מצוינת. אם כי נדמה לי שהמופע שלהם עובד הכי טוב לא במועדון סגור, אלא בחלל פתוח ופחות רשמי.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.