הירדן כנהר מקודש

המקור המשוער לשם "ירדן" הוא מלשון י.ר.ד, המתאר את הזרימה שלו מראש החרמון לכיוון ים המלח. גם בגמרא במסכת בכורות נ"ה א' דורש רבי יוחנן "למה נקרא שמו ירדן שיורד מדן".

אבל לי נראה יותר שמקור השם ירדן הוא מהשורש ר.ד.ה, שהוא המקבילה של מ.ל.ך. מקור המילה רוזן בעברית הוא מהשורש ר.ד'.ן, ומשמעו שליט, או יותר נכון מישהו שנמצא בראש ההיררכיה. "בי מלכים ימלוכו ורוזנים יחקקו צדק", "יתיצבו מלכי ארץ ורוזנים נוסדו יחד". לאלוהים התנ"כי יש אובססיה להנגיד את עצמו לרוזנים בשר ודם, ולטעון שהם למעשה עבדיו, בעוד שהם טענו להיות אלים חיים. כלומר, המילה הזאת, רוזן, מסמלת שליטה. הנהר הוא משכנו של השליט, והוא נובע מה"אולימפוס הכנעני", החרמון / הלבנון. כך שהירדן הוא השביל המוביל אל משכנו של אבי האלים.

בעברית משמעות המילה רודן היא "שליט יחיד". אני מניח שהמונותאיזם היה מאוחר יחסית, כך שלקרוא לנהר הירדן על שם "ה' אחד" זה אנכרוני, אבל סביר להניח שמדובר בצורה זו או אחרת של אל הנהר – כפי שאוסיריס או חעפי היו אלי הנהר המצריים, וכפי שבמיתולוגיה הבבלית, הפרת והחדקל הן התגלמויות של האל מרדוך.

הקוריוז הנחמד הוא שאל הנהר היווני נקרא פנאוס, כפי שנקרא אחד מיובליו של הירדן, הבניאס ("מערת פמייס"). למרות שלרוב נוטים לשייך את שם העיר לאל פאן. אני לא רואה בזה ראיה אלא צירוף מקרים. כמובן שישראל קנוהל בספרו "השם" היה מסכים עם רוח הדברים, בטענתו שהר סיני הוא למעשה כינוי של החרמון "הר גבנונים".

פרופ' אברהם מלמט טען לדימיון בשמות נחלים בארץ ישראל: יר-דן, יר-מוך, יר-קון, אר-נון ואולי עוד. הוא טען שהשמות האלה כלל אינם שמיים וכינה את האנשים העתיקים שהיו כאן בשם "העם היא-רי". תמיכה לטענתו ניתן למצוא, מי שרוצה למצוא במקור השם ירושלם. ירו מלשון מקום, כמו "מי ירה אבן פנתה", מי הקים אותה. ירושלם היא מקומו של האל שלם, ירדן היא מקומו של האל דן/לשם?? (דן = דין, צדק)

לי זה נראה לא סביר. כל תרבות קוראת בשמות הייחודיים לשפתה. "רפאים יחשבו אף הם כענקים והמואבים יקראו להם אימים. והעמונים יקראו להם זמזומים". כמו כן, ישנם כל כך הרבה נחלים ונהרות שלא מתחילים ב-"יר", כך שהנחלים שכן מתחילים הם יוצאים מהכלל. אפילו באותו איזור גאוגרפי ישנם נחלים שיוצאים מהכלל הזה של "יר". היבוק וכל הנחלים הנשפכים לירדן ולים המלח.

  • הירדן כנהר מקודש
  • הירדן כנהר מקודש
  • הירדן כנהר מקודש
  • הירדן כנהר מקודש

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.