קפאון מחשבתי

בינואר האחרון התכנסה חבורת Improv Everywhere הניו-יורקית לבצע עוד "משימה". הפעם בחרה רשת המתחנים "להקפיא" את הגראנד-סנטרל לכמה דקות, כלומר להעמיד 200 איש ללא תזוזה באמצע הרחוב כדי לבחון את תגובתם של העוברים ושבים, ולהריץ שוב את הדחקה הזאת באינטרנט לעיני מיליונים. 12 מיליון, ליתר דיוק, עוד אחד מלהיטי הרשת מבית היוצר של הפסאודו-מדענים הגאונים הללו.

חצי שנה עברה מאז, וקהיליות הפלאש-מוֹבּ בעולם התאהבו ברעיון. בטח, להתכנס סתם פתאום באמצע הרחוב ולעשות שטויות זה הרי כה חתרני. כ-70 אירועים דומים נערכו מאז במקומות שונים בעולם, האחרון בהם ביום שישי האחרון במדרחוב נחלת בנימין. הסניף הישראלי של "מובייל קלאבינג" (וליתר דיוק) כינס את תומכיו, הקפיא את שוק הכרמל… ופספס את הנקודה, כמו מקבילותיו בעולם, שיצאו גם הן Pharsh.

למה? גם אם הכוונה כאן היתה ליצור מחאה, כמו שבדרך כלל נטען שהנונסנס של הפלאש-מוב הוא, מדובר בהחטאת המטרה, שלא לומר עיוות. הסיבה? Improv Everywhere הם לא פלאש-מוב, הם חוזרים ומצהירים על כך. מדובר בקבוצה שיוצרת אמנות קונספטואלית, ומשקיעה במעטפת לפחות כמו בתוכן. חשוב לה להעביר את המסרים בצורה הכי יעילה, ולכן תכליתן של המשימות שלה הוא האופי הויראלי שלהן, משהו שכאן בכלל לא היה ואף ההפך מזה.

הרעיון הוא שהמצלמות יהיו נסתרות, שהאירוע יהיה מתוכנן ומבוים ולא ספונטני, שיתרחש כמתיחה ולא כהפגנת נוכחות, ובעיקר שהדגש יהיה על האינטראקציה עם הצופים, והאימפרוביזציה של המשתתפים. אין כוונה לא לשים זין על העוברים ושבים, וגם לא למחות, הכוונה היחידה היא לברוא את "יצירת האמנות" המושלמת.

"מובייל קלאבינג" תיעדו את האירוע במצלמה ביתית גלויה, הצילום היה חובבני ולא ממוקד, הפעולה היתה חד-צדדית, המצלמה כמעט ולא ניסתה ללכוד את תגובת הצופים, הסרטון לא היה ערוך – כל מה שהופך סרטון רשת ללא אטרקטיבי, כל מה שהופך אמנות ללא מלוטשת, ובקיצור, די חבל לומר את זה, כל מה שמוציא אמירה אמנותית מהיצירה המשוחזרת שלהם. האמירה היחידה שנותרה כאן היא אמירת תוכּי חלולה מתוכן.

המטרה האמנותית היא לפתח, לא לחקות. החיקוי הוא בדיוק ההבדל הדק בין קיטש לבין אוונגארד. הפן החקייני שבדבר הופך במקרה הזה את רעיון הפלאש-מובינג למשהו זול ופאתטי, הוא מעליב את המושג, שלו מטרות מוגדרות ואחרות לחלוטין . מבחינה זו אפשר לומר ש"מובייל קלאבינג" שכחו את הניהיליזם בבית, וחטאו בכך שהפכו את ההגנבה מאמצעי למטרה. קישתא.

  • Facebook
  • Twitter
  • email
  • Google Bookmarks

One thought on “קפאון מחשבתי

  1. בוחבוט הגיב:

    נכון מאוד.

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.