by Negus of Pop

Culture Agent

טירוף של חצות

איזה טירוף ואיזה חצות? ומה בכלל הכמיקל בראדרס מנסים לספר לנו בסינגל האחרון שלהם, שמוביל אוסף שמסכם להם את הקריירה? בטח לא תתפלאו לשמוע שגם הכמיקל בראדרס, מדברים על איזו אמת מיסטית שתרבות המועדונים מייצגת, ומתבטאת בסמים ובריקודים. סמים זה ברור, לא סתם הם נקראו האחים הכמיקלים. ואחים, זהו אינו סתם ביטוי מיסטי-דתי. אח הוא אמנם כומר, אחווה ושלום הם מן הסתם משהו שכולנו מצפים אליו, אבל אח הוא גם מישהו שחבר בקבוצת אחווה, פעיל רדיקלי אנטי-ממסדי. הקלאברים הם תנועה אנטי-ממסדית, והשאלה הגדולה היא: נגד איזה ממסד הם יוצאים ולמען השם – למה? כנראה שזה מה שבאים לספר הסינגל והאוסף שממנו הוא לקוח.

:: . ::

"כלי נשק אלקטרוניים", כך נקרא חצי מהאוסף הזה, והעשירי מביניהם (לא בהכרח קשור למספר 10 במיסטיקה, לא קשור) הלא הוא "Midnight Madness". על איזה קרב הם מדברים? ובמי בעצם צריך להלחם? ומה הקשר בין אלה לבין טירוף? ; לא סתם מדובר בקטע מסכם תקופה, הוא מכיל רפרנסים רבים לקטעי עבר של ההרכב. כמובן שכל אחד ימצא את מה שהוא מחפש, אך אני אתרכז בקטע אחד, "Block Rockin' Beats". שני אלה משתמשים כמעט באותו ריף של גיטרה, וגם התמה שבקליפ חוזרת בהם – משטרה בחוץ, מועדונים בפנים, והחוצץ ביניהם הוא הקונפליקט.

נשוב לשאלת הטירוף: טירוף יכול להיות מערכות שדודות, אם אנחנו מדברים על המערכה בקרב. טירוף יכול להיות מסיבת שחיתות, אם אנחנו מדברים על מועדונים. כמובן שטירוף יכול להיות טריפ פסיכדלי, אם אנחנו מדברים על כמיקלים. המשותף לכל הטירופים האלה, הם מסמלים חושך ומסתורין. מסתבר שכל החומרים של הכמיקל בראדרס עוסקים בנושאים האלה: חושך, לילה, מראות לילה ויצורי לילה. זוועה, סיוטים, ערפדים, שחור וזרחני. הסיבה היא חיבור בין שלושת הדברים שאזכרנו: סמים, מועדונים ומיסטיקה.

מה שהכמיקל בראדרס מנסים לומר, באופן עקבי ובעיקר כאן, הוא שהבשורה מגיעה מהמקום הכי בזוי, מהאשפתות, מהפסולת התעשייתית, מהמחסנים ומהמוסכים. כמיקלים נמצאים לא רק בגלולות ועשבים, אלא בעיקר בנשורת תעשייתית. זוהי תערובת רעילה ומלוכלכת, שכל הנחשף אליה נפגע. זהו דבר מרושע, הרוע בהתגלמותו – כך לפחות הוא נתפס בעיני הממסד. ממש כמו תרבות המועדונים והתרבות הפסיכדלית, שטוענות לבשורת אמת נגדית.

לא סתם מיוצגת התרבות הזאת בדמות שדון בקליפ הנוכחי, ולא סתם השדון הזה יוצא מפח זבל שנקרא "זבל מסחרי". השדון עסוק בבריחה, כמובן תוך כדי ריקוד. ממי הוא בורח ולאן? הריקוד מסמל, וכבר ראינו, את החתירה לאמת המיסטית הזאת. בפני הממסד הריקוד הזה נחשב כשחיתות, פגיעה באמת. הסיבה: יש כאן מאבק איתנים בין שתי אמיתויות, יש כאן קרב אלקטרוני.

הסיום מעורר ההשראה של הקליפ הוא כמובן הנחיתה של השדון על גג הניידת, ישירות מהמועדון, דרך חדר תחתון שבו אור מסנוור. האור הוא האמת המסנוורת, הדלת הנפתחת היא החיץ בין עולם האמת לעולם השקר, שבו מישהו רודף אחריך. מהמישהו הזה, הממסד שאותו מייצגת המשטרה, השדון ברח מן ההתחלה אל תוך המועדון, ומעל לאותה ניידת ("מרכבה משטרתית") הוא נעמד בסוף. אפשר לשים לב גם לסמל הנצחון, הויקטורי, שאותו הוא מניף לכל עבר, מיד לפני שיברח בחזרה אל המחתרת ממנה הגיע. אותו המוטיב, כזכור, מופיע גם בקליפ של "Block Rockin' Beats".

יש לא מעט הקבלות בתרבות המועדונים לשדונים וכוחות שטניים לכאורה, שמסתתרים בחדרים אפלים המלאים בקולות והבזקי אורות. האם הכוחות הם אכן מרושעים או שמא מייצגים את האמת האחת? תלוי כמובן מה נקודת המבט שלכם, הממסד או הקלאברים שעומדים מאחורי הצהרתם: "אם אתם חושבים שאנחנו שטניים, זה לא משנה לנו. האמת איתנו ואנחנו ניאבק בכם בעזרתה". דן הרטמן שר באחד הטקסטים המכוננים של תרבות המועדונים (שמיקסס לארי לוואן), את הפזמון הבא: "we are the young, with demonic attitude, breakin' down the walls, breakin' all the rules. tomorrow comes and we might blow away, so we don't worry about the price we pay" ("We Are The Young").

את הבשורה האנטי-ממסדית הזאת מנסים גם הכמיקל בראדרס להעביר, בשורה שתצא מהמוסכים ומהמחסנים, מהחצרות האחוריים של התרבות המודרנית. כזכור, למועדונים שמהם יצאה הבשורה במקור, בפעם הראשונה, קראו בשמות אלה: וורהאוס והפרדייז גראז'. כאלה הם היו, כאלה הם נשארו, מלאים באותו הגריז השחור והמלוכלך. נושאים בחובם בשורה שבפני הממסד היא ההפך מהאמת הלבנה. אבל כבר אמרנו, בעולם לא ברור – לבן הוא שחור, אמת היא שקר, היסודות מתערערים ומהם משתקפת רק ישות אחת ונצחית. (אגב, ג'ון טרוולטה בעצמו כבר צרח בזמנו את המשפט "Greased Lightning", גם הוא התכוון לאותו הברק השחור).


(מסתבר, שללא השורה הזאת הפוסט כולל 666 מילים. לא מדהים?)

תגובה אחת על 'טירוף של חצות'

  1. תמונת פרופיל של יאיר חרעוץ
    יאיר חרעוץ

    זה אני נתתי להם את הרעיון הזה על זבדיה שד!
    התפללתי שהם יעשו קליפ כזה!

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: