by Negus of Pop

Culture Agent

בלוק מהאגדות

בסוף שבוע האחרון לחודש אוקטובר, שזה בעצם ממש בשבוע הבא (יום שישי, 31.10), ינחתו בישראל בזה אחר זה שני יוצרי ענק, בגיבויה של מערכת סאונד נדירה באיכותה הם יפגשו בפעם הראשונה על במה אחת בארצנו, המטוס הראשון יגיע מקנדה הרחוקה ויביא עימו את היוצר האלקטרוני הכי גדול שנחת פה השנה (להוציא את Air שהופיעו פה בתחילת החודש) הלא הוא Fairmont. המטוס השני יגיע משטוטגרט ויביא עימו יוצר צנוע אך אגדי לא פחות, Move D. גילוי נאות: האירוע בארגון N Factorial ו-Pacotek.

:: . ::

Fairmont / Jake Fairley
סיפורו של הפנומן מתחיל בעיר הולדתו טורנטו אי שם באמצע שנות ה שעים, תחת שם הולדתו ג'ק פיירלי הוא מופיע ברחבי העיר, לעיתונות המקומית ולתושבי העיר אין צל של ספק הנער ג'ק הולך להיות רוקסטאר, כל הסממנים לכך נמצאים אצלו כבר אז: המראה, הנוכחות הכובשת שלו על הבמה וכמובן הוירטואוזיות המוזיקלית שלו. ממש לקראת סוף שנות התשעים צופה באחת מהופעותיו ג'רמי קאולפילד הבעלים של חברת התקליטים Dumb-Unit.ג'רמי, בדיוק כמו רבים אחרים איננו מצליח להישאר אדיש לנוכח הכריזמה הבימתית הנדירה של הקנדי הצעיר ומבקש להחתים את הכישרון הגדול במידית. ברם, בעיה קטנה עומדת חוצץ בין השניים. ג'ק הוא כאמור רוקיסט וג'רמי הוא בכלל בעל חברת תקליטים שכל עניינה הוא מוזיקה אלקטרונית, ג'רמי המנוסה לוחץ על הנער לנסות ליצור מוזיקה אלקטרונית, ג'ק נענע לאתגר וללא שום השפעה, ידיעה ושמיעה של מוזיקה אלקטרונית כלשהי קודם לכן נכנס ג'ק לאולפן ההקלטות וחוזר בשנת 2000 כאשר בידיו שתי יצירות: Cossack & Zagloba.

ג'ק, בפעם הראשונה בחייו, בלי לדעת בעצם מה זה, יוצר מוזיקת טכנו. שנתיים מאוחר יותר במהלך חסר תקדים יוצאים במקביל לג'ק שני אלבומי האולפן הראשונים שלו החושפים בפנינו יוצר רב תחומי המנהל דיאלוג כמעט עם כל ז'אנר מוזיקלי אפשרי, האלבום הראשון Paper Star, יוצא בלייבל הגרמני הגדול Traum תחת שם הבמה Fairmont, אלבום אלקטרוניקה יפיפה שבו לוקח ג'ייקוב את המאזינים אל מחוזות ה IDM.האלבום הזה מגיע אל אוזניהם של הפט שופ בויס, שבדיוק עוסקים במלאכת הרכבת האוסף שלהם לסדרת ה-"Back To Mine". גם הם נשבים בקסמו ומחליטים לפתוח את האוסף עם-Traum. האלבום השני Crisis יוצא בלייבל המינימל Sender. תחת שמו המקורי ג'ק פיירלי אנו מקבלים אלבום מינימל טכנו פנטסטי. עכשיו Nichael Mayer & Supepitcher מגיע תורם של מקומפקט ליפול ברשתו, מה שגורר בשנתיים הבאות שלושה ריליסים בלייבל שלהם.

ג'ק איננו עוצר באדום ובשנת 2004 משחרר את אלבום האולפן השלישי במספר שלו Touch Not The Cat.באלבום זה מתגעגע ג'ק לימי הרוק שלו ומראה שהוא גם ווקליסט ענק, ג'ק חוזר לגלאם של שנות 70 ולסינתפופ של שנות ה-80, מתבל אותם בביטים של מיקרו האוס, בלופים של טכנו וכל זאת תחת שירה מהפנטת, ג'ק יוצר את אחד האלבומים הטובים ביותר (בכל ז'אנר אפשרי) לאותה השנה, באלבום הזה כמו רבים אחרים מתאהב גם ג'יימס הולדן, מעתה ועד היום יהפכו השניים למה שאנו קוראים "אחים לנשק". שנה בדיוק חולפת מצאת אלבומו האחרון וכנראה תחת השראתו של ג'יימס ,מציג לעולם ג'ק סאונד חדש לחלוטין. לא סגנון חדש, אלה סאונד ספציפי וממוקד שאומת הדאנס לא שמעה וראתה עדיין. להפצצה הזו קראו Gazebo/Gazelle.

יש הקוראים ליצירה הזאת פרוגרסיב יש הקוראים ליצירה הזאת טכנו, זה ממש לא משנה איך קוראים לזה זה משנה מה זה יעשה לכם ברחבה ,הקלאסיקה הזאת בשלוש השנים שחלפו מאז יציאתה עדיין מפרקת כל רחבה אפשרית ברגע שהיא בוקעת מהרמקולים, ג'ק עתה שייך לחבורה מצומצמת של אמנים בלייבל החלוצי של ג'יימס הולדן Border Community. זהו מאורע נדיר במחוזותינו שנוחת פה אמן מהלייבל הזה, האחרונים שביקרו פה לפני מספר שנים היו Extrawelt.

בשנה שעברה הגיע אלינו אלבומו הרביעי במספר Coloured In Memory, בו מספק ג'ק להיטי ענק נוספים כדוגמת I Need a Medicine & Fade And Saturate. האלבום זוכה לביקורות נלהבות בכל מגזין מוזיקה אפשרי ומעגל המעריצים שלו ברחבי העולם ממשיך לגדול, ג'ק יוצא עם האלבום לסיבוב הופעות עולמי, כאשר מי שמחמם אותו הוא ג'יימס הולדן בכבודו ובעצמו,בסוף החודש יגיע ג'ק עם הלייב שלו גם לישראל, מדובר בפרפורמר ענק שיביא עימו את אחד המופעים האלקטרונים מהמרתקים והמאתגרים שיש כיום בעולם, אין מדובר כאן בלייב אלקטרוני שגרתי הכולל בהייה ארוכה אל מול מסך המחשב, אלא בבמה שלמה של ציוד ומיכשור אנלוגי, את ההופעה שלו בישראל אמנם ג'יימס הולדן לא יחמם, אלא יוצר ענק נוסף שיגיע בפעם הראשונה לישראל, Move D.

:: . ::

Move D
מוב-די כבר מזמן איננו ילד. הוא נולד בהיידילברג הקטנה עוד לפני מלחמת ששת הימים והחל ליצור מוזיקה עוד הרבה לפני שרבים מאיתנו בכלל נולדו. מדובר לא רק במוזיקאי ממעלה ראשונה (מתופף,פסנתרן וגיטריסט), אלה לא פחות מאשר מהנדס סאונד מדופלם בהכשרתו. דייויד מופאנג ,כשם לידתו, הוא נכס צאן ברזל להתפתחותה ועיצובה של מוזיקת הטכנו/האוס האינטלקטואלית כפי שהיא נשמעת בימנו,מייד תבינו מדוע.

מופאנג בצעירותו מאובחן כפסנתרן וגיטריסט מחונן. הוא מנגן במספר הרכבי ג'אז ואף מוזמן למבחני הכניסה של התזמורת הפילהרמונית של פרנקפורט. בהיותו בן 23 מוצא עצמו דייויד, בדרך מאוד מקרית, בפעם הראשונה בחייו במועדון, וכמו לא מעט לפניו ורבים אחריו זה ישנה מקצה לקצה את חייו. הוא, דייויד, ישנה מקצה לקצה את חייה של מוזיקת המועדונים, ההיסטוריה פשוט לא העניקה לו מספיק את הקרדיט לכך.

פולמוסים רבים נשמעו לאורך ההיסטוריה מי המציא לפני מי מה? בסוף המאה ה-17 כתבו במקביל ומבלי לדעת על קיומו זה של משנהו את החשבון הדיפרנציאלי. האחד היה הפיזיקאי ניוטון, השני היה הפילוסוף הגרמני לייבניץ. ההיסטוריה הכריעה והעניקה קדימות לעבודתו של ניטון וחשבון זה רשום על שמו, בזמן שכתבים רבים מעידים על קדימותו של לייבניץ בגילוי/המצאת החשבון המהפכני שישנה את כל עולם המדע.

כסיפורו של הפילוסוף הגרמני כך הוא אולי סיפורו של היוצר הגרמני. ההיסטוריה קראה דטרויט טכנו על שמם של מופלאי העיר, בזמן שאולי שוב גרמני עשה זאת עוד קודם לכן. בדיוק כמו בסיפור הפותח רק כיום מבינים יותר ויותר הן מוזיקולוגים והן יוצרים רבים בני ימינו שמר מופאנג עשה דטרויט עוד לפני דטרויט, זה רק לא רשום על שמו. כבר בתחילת שנות התשעים מחזיק בחיקו דיויד רקורד מרשים הכולל 4 אלבומים:

Earth To Infinity
Big Rooms
Reagenz
Kunststoff

אלבומים אלו כך מתחילים להבין ולגלות רק כיום חובים בתוכם אלקטרוניקה שאף בעלי החזון מדטרויט עדיין לא השיגו, טקסטורה נדירה ביופיה של סאונדים אלקטרונים ששם בדטרויט רק מתחילים לגלות. האלבום Kunststoff, נחשב לאחד מאלבומי הטכנו המושלמים ביותר שיצאו אי פעם מאירופה. מוב-די הוציא מאז ועד היום למעלה מ-50 תקליטורי 12 אינץ' ולמעלה מ-10 אלבומים. הוא ייסד את הלייבלים 'Source Records', 'KM20'. הוא אולי היוצר שהשפיע יותר מכל על לורנס ופיליפ (אפדמין) המצויינים ועוד רבים רבים אחרים. זהו ביקורו הראשון בישראל אי פעם, ישנה התרגשות עצומה סביב הגעתו כמעט בכל מערכות העיתון הארציות ולא בכדי. בסוף החודש מגיע לישראל אגדה

:: . ::

מתנות

:: . ::

31/10 בבלוק, דוד חכמי 35, ת"א: פיירמונט ומוב-די

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: