by Negus of Pop

Culture Agent

אזהרה: אייטם נטול סובלנות

אם חשבתם עד כה שהמילה אצל נערות וילדות קיימת רק במדינות הכי חשוכות בעולם ושבטים נידחים אז המצב במצרים (אולי המדינה הכי נאורה ובין היותר מתקדמות בעולם הערבי) מראה על מציאות אחרת; מפתיעה ומחרידה כאחד. התרשים שבתוך האייטם מציג את אחוז הנשים שעוברות תהליך הנקרא Female Genital Cutting.

מה שלא ניתן לראות בתרשים זה נתון המדבר על 30 מדינות בעולם בהן המנהג הזה נפוץ במיוחד. לאור הנתונים של ארגון PRB כ-140 מליון נשים חיות כיום בעולם אשר עברו את הניתוח המדובר. הניתוח נערך בילדות כאשר הנערה בגיל 4-12 (ובמקרים מסוימים בגיל 15). בין 96 ל-97 אחוז מהנשים במצרים בגילאים 15-49 הן ללא דגדגן או שפתי הערווה – איברים אלה פשוט נחתכים.

חוץ מההנאה מיחסי מין הנפגמת בצורה פטאלית בעקבות הניתוח, האישה נכנסת לסיבוכים ממשיים בלידה, סיכוי גבוה לזיהומים שונים ומחלות מגוונות ואף גורם למוות. מדי שנה כ-3 מיליון נשים בעולם נכנסות לקטגוריה של נשים בעלות פוטנציאל לעבור ניתוח כזה.

בכלל, יש עוד המון דברים שאדם מערבי ממוצע צריך לדעת על תרבות המזרח העשירה, על מנת איך לומר, להגביר את הסובלנות של כולנו כלפי האיסלאם ואת הידע שלנו על המסורת בת אלפי שנה של אחינו במזרח אשר כמובן בדיוק כמונו, לא פחות טובים מאיתנו בשום אספקט, הם רק חותכים לעצמם איברים בגוף על מנת לשמר את המוסר והמסורת.

המנהג היה נפוץ עוד לפני היווצרות האיסלאם. יש המניחים כי זה היה עוד קיים במצרים העתיקה. למכה זה לא הגיע עד שהנביא מוחמד נתן למנהג אור ירוק ומאותו הרגע האיסלאם אימץ בחום את הניתוח המדובר.

כמובן שלא כל המוסלמים הם פראי אדם, ביניהם אנשי דת אשר הוציאו הנחיות האוסרות על מילת הנשים, אמנם יש לציין שאותן הנחיות מדברות על איסור ההסרה המוחלטת של האיברים שהזכרתי לעיל ולא על חיתוך חלקי של העור, הרי אחרת, אותם אנשי דת מטילים ספק, חלילה, בדברי הנביא.

למעשה, כל אותם אנשי הדת הנאורים נמצאים במלכודת של דתם. לכאורה יש דברים ממש פראיים וקיצוניים אבל אין מה לעשות איתם מכיוון שהנביא מוחמד בעצמו הסכים ואישר אותם. כל מה שנותר זה לערוך אותם מעט בצורה קוסמטית כמו שעשה חומייני המשכיל, אשר הבין שלבעול קטינים זה דבר לא ממש מוסרי אבל מה לעשות כשהנביא האהוב עשה זאת לאיישה בת ה-9? כך נאלצים אותם אנשי הדת לצאת בפומבי בהצהרות בסגנון “לבעול קטין מותר אבל בזהירות!”. ואם יש כאלה שיוצאים בפומבי נגד אותם פראי אדם אז כמובן שאפשר לתת גזר דין מוות שלא בפניו לכאלה אנשים כמו העיתונאית המהוללת אריאנה פילצ’י.

ללא שום ספק, קיים מאבק נגד מנהג המילה של נשים; אסיפות וקונגרסים שונים בהשתתפות אנשי רוח אשר מביאים את מורת רוחם. במצרים יצא חוק האוסר על מילת נשים ב-1997 אמנם הנתונים שבתרשים מראים שהחוק האוסר רחוק מהמציאות העגומה. הרי איך תאסור על אנשים לעשות את מה שהם עשו מזה אלפי שנה ומה שלפי דעתם “מסייע לשמר את הצניעות הטוהר והמוסריות”. ההבדל טמון אך ורק במעבר הדרגתי מבתי חולים סטריליים, פחות או יותר, אל הדודות והסבתות חסרות כל השכלה עם מספריים מזוהמות.

via @ rusanalit.livejournal

8 תגובות על 'אזהרה: אייטם נטול סובלנות'

 1. לדעתי גם לך חתכו איבר מהגוף, וגם אתה תעשה את זה לבניך (אני מניח). כך שהמנהג הברברי הנ"ל מתקיים גם אצל 99% מהאוכלוסיה במדינת ישראל "הנאורה". למה מילת גברים זה בסדר ומילת נשים זה אסור וברברי? האם יכול להיות שזה מתוך הרגשת היהירות שלנו על פני ה"ערבושים" וה"כושים" האלה? סתם נקודה למחשבה.

  אהבתי

 2. זו לא נקודה למחשבה כמו שדמוגוגיה מעט זולה.
  אני גם נגד מנהג המילה היהודי אבל בכל זאת, להשוות את המנהג
  הברברי והברוטאלי שמוזכר לעיל עם מנהג ברית המילה של גברים זה מגוחך. מספיק לראות את הסיבוכים הפיסיולוגיים שלאחר מכן על מנת לראות שאין שום בסיס להשוואה.

  אהבתי

 3. מילת נשים היא עוד אמצעי לשלוט בנשים ולמנוע מהן הנאה מינית.
  עוד ייצוג של האשה כ מכשיר לריבוי האוכלוסיה ותו לא.
  וברברי ככל שמנהג מילת הגברים יכול להראות, אין מקום להשוואה מבחינת ההשלכות של המעשה.

  אהבתי

 4. מכיוון שרוב האנשים יודעים על הנושא רק מקריאה באינטרנט, ולא מעדויות אמיתיות, תנו לי לספר לכם מספר דברים שאולי יגרמו לכם לחשוב קצת אחרת. למשל- שרוב הבנות נלקחות על ידי אמותיהן למוהלת (שהיא אישה) ולא ע"י גברים. שמדובר בטקס שהוא נשי לחלוטין וללא אף גבר בסביבה. שנשים רוצות לעבור את הטקס הזה כדי להרגיש "בוגרות". שמי שלא עוברת אותו נחשבת פסולה, ויש אמונות תפלות האומרות שהיא תחלה במחלות, לא תוליד בנים או חס וחלילה תגדל פין. שהן באות מגישה של שיוויוניות ואומרות: אנחנו רוצים בדיוק כמו הבנים לימול את איברי המין שלנו. אגב, הם כמובן מלים גם את הבנים שלהם בצורה פרימיטיבית לא פחות. למה נגד זה אנחנו לא מתקוממים?

  כל זה מעדויות אישיות של נשים בדואיות מדרום סיני. יכולים להיות מקרים אחרים במקומות אחרים, אבל אני באתי לצאת כנגד הגישה המתנשאת של "בני התרבות" כלפי "בני התשחורת" ו"המנהגים הברברים שלהם". אז אולי המנהג שלנו הוא קצת יותר סטרילי, והסכין שלנו קצת יותר בוהקת ונקיה, אבל ת'כלס מדובר על אותו הדבר בדיוק במקרים רבים.

  בעיקרון באתי להתקומם על המשפט: "בדיוק כמונו, לא פחות טובים מאיתנו בשום אספקט, הם רק חותכים לעצמם איברים בגוף על מנת לשמר את המוסר והמסורת" – וזה בדיוק, אבל בדיוק משפט שאפשר להגיד על היהודים באותה המידה בדיוק. אגב, גם במילת הגברים הסטרילית שלנו יש סיכוי של 0.5% של נכות או פגיעה פיזית. האם זה מעט? האם זה הרבה? האם היחס בין זה לבין אחוז הפגיעה במילת נשים הוא זה שמגדיר מנהג אחד כברברי ואחר כחובה?

  אהבתי

 5. הן רוצות לעבור את הטקס הזה כי מי שלא עוברת אותו נחשבת פסולה, יש אמונות תפלות שאומרות שמי שלא עוברת אותו תחלה במחלות או חלילה תגדל פין. אני לא מתנשאת על האמונות שלהן. מזועזעת כן. כואב לי פיזית רק מלחשוב על זה אבל בדברים שכתובים פה שחור על גבי לבן מובן כי הסיבה היא פ-ח-ד. פחד לא להיות כמו כולן, פחד בשל אמונות ת-פ-ל-ו-ת. ביטס דה הל אאוט אוף מי, כיף זה לא נשמע.

  אהבתי

 6. קודם כל, שירשם שאני כמובן לא בעד מילת נשים. או גברים. אבל מצד שני אני עצמי עברתי מילה וכנראה אני גם אעביר לבני אם וכאשר. ומה הסיבה לכך, שאותה מציינים 90% מהזוגות החילוניים בישראל למילת ילדיהם? כמובן שפחד. הפחד להיות שונה. הפחד שיצחקו על הילד במקלחות המשותפות בצה"ל או בבריכה העירונית…

  גישות פטרוניות ומתנשאות כלפי מנהגים ואמונות של עמים אחרים היוו לכל אורך ההיסטוריה כמניע מצויין להתנהגויות אימפריאליסטיות ולכיבוש ורמיסה של עמים אחרים (אינדיאנים הם ברברים, צריך להשמיד אותם/ללמד אותם תרבות ונצרות מהי. השחורים הם ברברים, כל תפקידם הוא לשרת אותנו). אני פשוט בא נגד הצגת גישות שכאלו.

  אהבתי

 7. תמונת פרופיל של אבי לבקוביץ
  אבי לבקוביץ

  אין לי כל כך מה לומר על מילת הגברים בהשוואה למילת הנשים, וההסבר היחיד שאני יכול לתת הוא פילוסופי וסוציולוגי, שזה קצת זיוני שכל אבל אין מה לעשות – אנחנו אנשים חושבים.

  זה נוגע למוסר ולנורמות. זה גם נוגע לשטיפת מח. הנשים הללו השתכנעו שהן באמת רוצות את זה, לא כי הן באמת רוצות את זה אלא כי זוהי נורמה בחברה שלהן – מילת הנשים (זאת שמעלי כתבה את זה). האם זוהי נורמה מוסרית? השאלה היא על פי אילו אמות מוסר אתה חי. על פי המוסר שלנו, האנשים שמחשיבים את עצמם לנאורים, זוהי שלילת חירות האדם על גופו. על פי המוסר של האנשים הללו, זוהי בעלות שלו על גופו, זהו הפגם היחיד כנראה שמותר לאדם להמיט בגופו, וגם זה לא בגדר פגם – הוא מסלק מעצמו איבר שנחשב בעיניו כפסולת, הא משוכנע שהחלק שהוא חתך לעצמו היא הזיהום ומוכן לסכן את עצמו למען הנקיון הזה.

  ומה אם כעבור 20 שנה הוא התפכח והתחרט? כאן כבר השאלה המוסרית הנשאלת היא: עד לאיפה מותר להורים שלך לפלוש לחירות שלך, עד כמה הזכות שלהם גדולה לבעלות על גופך כמי שנמצא עדיין בגדר קטין, כשמלים אותו. ברוב החברות להורים יש זכות מלאה להחליט בעבור הילדים שלהם עד לגיל שבו הם הופכים לבגירים. מהו הגיל הזה? בחברה מסויימת 18, בחברה מסויימת 13 (יהדות), בחברה מסויימת אפילו פחות מזה – 6. לכאן גם שייכת הזכות לחתן את הילדים, ולבעול קטינים. מהו גיל ההסכמה? מהו הגיל שבו הילד יוצא מרשות הוריו? האם כשהוא ברשות הוריו, יש להורים זכות לכפות עליו את אמונתם? ושוב – ברוב החברות כן, זוהי נורמה וכשאתה יוצא מחברה מסויימת, אתה סוטה מהנורמה וקובע לעצמך נורמה שתתאם את אמות המוסר שלך. זה לא אומר שלפני שיצאת לא צייתת לנורמה, כי נורמות הן עניין יחסי ותלוי-תרבות.

  הדבר היחיד שאני יכול לומר לזכות ברית המילה היהודית, בשונה מהמילה המוסלמית, היא שהטקס הזה נחשב כסימן חיצוני שמבדיל את האדם אתנית מאחרים. היהודים שמים בעצמם את הסימן הזה כדי להצהיר על שייכותם לעם היהודי, והשאלה המוסרית שנשאלת היא: האם יש לחברה את הזכות לתת סימן חיצוני באדם שישייך אותה אליה בעל כרחו? האם בכלל זה מוסרי לחייב אדם להשתייך אל משפחתו חיצונית? או בעצם: מהי משפחתיות ומהי תורשה – גופנית או רוחנית? אז אם כבר מדברים על תורשה, כנראה שתורשה גנטית היא בכל זאת הצידוק המוסרי לחותם בבשר, אי אפשר להשתחרר מהגנטיקה וכנראה שגם אי אפשר להשתחרר מהשיוך האתני והדתי של האדם. כשברית המילה נעשית מטעמים אלה, על פי המוסר היהודי, יש לה צידוק מוחלט. השאלה האחרונה שתשאל היא: האם המוסר היהודי הוא נכון? האם הוא אבסולוטי?

  הדבר הנוסף שאני יכול לומר על פילוסופיה ופוסט-מודרניזם היא הקביעה או ההבנה שאין אמת אבסולוטית, כל אמת היא יחסית. אי אפשר להוכיח ששום דבר הוא אבסולוטי ולכן אי אפשר כנראה גם להוכיח שברית מילה היא מוסרית או לא מוסרית. אפשר רק לטעון לזכות האדם לשלוט על גופו ולהחליט בעצמו מה בא לו ומה לא בא לו לעשות איתו. אנחנו יכולים לקבול על כך שברית המילה נעשית בגיל 8 ימים ולא בגיל 13 או מאוחר יותר, אנחנו יכולים גם להשלים עם זה.

  וכמובן: 0.5% הוא סיכי שנחשב לסביר. זה סיכוי שדומה לזה של מוות בלידה ומוות בעריסה. ושוב: תלוי באיזו חברה, ותלוי ברמת הסטריליות, הזהירות והמודעות. אין חסינות מפני שום דבר. וכאן נחזור לפילוסופיה ולאמונה בגורל ובבחירה החופשית. אם האלוהים החליט שגופך יהיה פגום, או שתמות, אין לך פתחון פה כי זהו רצונו. אני חושב שבלה בלה בלה. כתבתי מספיק על סוגיות מהותיות שעולות בגלל חתיכת בולבול קטום.

  אהבתי

 8. "גישות פטרוניות ומתנשאות כלפי מנהגים ואמונות של עמים אחרים היוו לכל אורך ההיסטוריה כמניע מצויין להתנהגויות אימפריאליסטיות ולכיבוש ורמיסה של עמים אחרים (אינדיאנים הם ברברים, צריך להשמיד אותם/ללמד אותם תרבות ונצרות מהי. השחורים הם ברברים, כל תפקידם הוא לשרת אותנו). אני פשוט בא נגד הצגת גישות שכאלו."

  בעניין הזה, ודאי שאני מסכימה איתך, אני רוצה לחשוב שאני בן אדם פתוח ומכיל לא פטרוני ולא מתנשא. וואלה – לא תמיד עובד, אני רק יכולה להבטיח לך שאני חושבת על הדברים האלה מהשניה שאני פוקחת עיניים בבוקר ושגם הפסקתי לשנוא את עצמ י על זה שאני לא הבן אדם הכי נאור על כדור הארץ. איך שלא יהיה, הבחנה קטנה וחשובה, משהו שאבא שלי אמר לי (שבעצם הסבתא ב"ביליארד בתשע וחצי" המצוין של היינריך בל אומרת) זה אנושי לחשוב שאתה יודע יותר טוב ממישהו אחר "מה נכון", אבל זה בשום פנים ואופן לא אומר שמגיע לך יותר מלו ברמה המעשית, זה לא אומר שמותר לך לפגוע בו. רוב המלחמות הגדולות (אלו שלא נובעות ישירות מבצע כסף ותאוות שליטה) נובעות מחוסר הסכמה ע-ר-כ-י ולכן, לדעתי הלא חשובה, חסרות פתרון ברמות שאנחנו מכירים. יש רמה גבוהה יותר שאנחנו לא תמיד מודעים ומכוונים אליה ולא מעריכים אותה. היוהרה האנושית היא אסון גדול. אולי סטיתי קצת מהנושא המרכזי, אבל בחיי שזה קשור. ושלא יובן אחרת, באופן כללי אני מאד מאד אוהבת בני אדם. וגם משתדלת לא להשתמש יותר מדי במילה "אני". לא תמיד בהצלחה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: