by Negus of Pop

Culture Agent

מנצחים ביחד

מושיק עפיה חוזר לשתף פעולה עם שלומי סרנגה בפעם השלישית כי הרכב מנצח לא מחליפים. שש שנים אחרי להיט העל "חלום מתוק", שהחל את הרומן ביניהם ונמשך אל חברות ותיקה, ושנתיים אחרי פרק ב', הריאליטי ושיר הנושא שלו "פעם בחיים", הם חוזרים בסינגל משותף שצפוי לשרת את שניהם באלבומים הבאים – עפיה לקראת אלבום מס' 12 שלו, סרנגה לקראת אלבום עברי ראשון, שניהם צפויים רק חצי שנה קדימה, באביב.

אלא שאם בפעמים הקודמות היה מדובר בלהיטים מיובאים שמקבלים תרגום עברי (או חצי כיסוי יווני, תלוי את מי שואלים), "גן העדן שבליבך" הוא שיר ישראלי מקורי. מאחוריו הפעם עומדים ב-100% יוצרים ישראלים: צ'ולי זכאי שכתב את החלק העברי, אתי אשקלוני את היווני, ושי ראובני, המעבד הצמוד של עפיה מימים ימימה שעושה גם כאן את העבודה פלוס לחן. "זה גם מה שמיוחד בשיר הזה", אומר עפיה, "מלבד העובדה שהוא גם שיתוף הפעולה הראשון בינינו שהוא קצבי, שמח, עשיר יותר – עם כנרים. הכל מגיע ממקום של חברות, אני ושלומי חברים טובים, מאז 'חלום מתוק' ובמשך השנים, והחברות שלנו עובדת גם במובן המקצועי"

עפיה עלה לאחרונה לכותרות בתור הקול המוביל את הטוענים לקיפוח הז'אנר הים-תיכוני בטקס פרסי עמ"י, וצוטט כמזלזל במועמדים שנבחרו בסופו של דבר לפרסי המוסיקה. על שלומי שבן אמר "הסטרטר של האוטו שלי נשמע יותר טוב", את עידן יניב תיאר "כבדיחה הכי גדולה". לא משהו שישרת את טענתו יותר מדי טוב. וכאן ראויה הבהרה: "אני חושב שקצת הקצנתי עם שלומי שבן. הקליפ שלו היה בסך הכל אחלה עד שהוא פרץ בסריה של קללות, זה משהו שאני לא יכול לפרגן לו. אמנם כל אחד חופשי לעשות מה שהוא בוחר, ובכל זאת"

אז בא ותנסה לנסח את המסר שלך בצורה יותר "תקינה".
"בגדול, מה שאני מנסה לומר הוא שאנחנו מדברים על טקס. מכיוון שיש הרבה סגנונות ולא מעט אמנים, אני חושב שזה לא הוגן שכל הסגנונות נמצאים שם חוץ מהמזרחית. אתה רוצה לומר עידן יניב? אני לא יכול להגדיר אותו כמזרחי. אני לא מדבר ברמת המועמדים, מפני שכאן ההחלטות הן של הועדה. אני מדבר על הערב עצמו. הכל יהיה שם חוץ מהמזרחית, אני חושב שזה לא פייר".

כלומר, ההבהרה שלך היא שמדובר רק על החלק האמנותי בטקס?
"כן. ברמת המועמדויות, ההחלטות כאן הן של הועדה וירון אילן באמת היה שם כדי לאזן. לא הייתי איתו בישיבה, אני לא יכול להתערב בשיקולים שלו ובכלל אני לא מנסה לתקן את העולם. אני רק אומר: עשיתי דרך לא קלה כדי להגיע לאן שהגעתי, אני חושב שהוכחתי את עצמי. אני ועוד הרבה זמרים שעשו כברת דרך לא קצרה. אני חושב שאנחנו ראויים להופיע. אני מדבר על להשתתף בערב, זה ערב מוסיקה – למה אין מזרחית? אני חושב שזה יכול לתרום לערב, זה חלק מהמוסיקה. אני לא אומר את זה בטון עצבני אפילו, ובטח שלא ממורמר. אני חושב שהטענה צודקת, ואם הייתי אני בונה את הערב הייתי דואג שתהיה גם מוסיקה מזרחית. אני חושב שהכל שם אחלה חוץ מפרט קטן ושולי – כשזה מגיע למזרחית, זה בעצם לא מגיע".

האם תגיע לטקס?
"עזוב אותך. בשבילי זו הפקה לצאת מהבית. אם אני לא מופיע כנראה שאצפה בטלוויזיה".

מהכתבה היה אפשר להבין כאילו שמוסיקה 24 לא מפרגן למוסיקה מזרחית. האמנם?!
"זו הבעיה כשדברים עוברים בטקסט. אני צופה הרבה בערוץ, ומאוד מרוצה ממה שיש שם. התארחתי ב'מנטה' לאחרונה, במקרה הייתי עד השבוע לכך ששידרו אותי פעמיים רצוף. הרבה טענות לערוץ אין לי אבל אני חושב שיש מקום גם לסנן. כלומר, בכל תחום יש קליפים ראויים יותר ופחות. מה שכן, אם נקח את טבלת השידורים, ראוי שיהיה יותר מזרחי".

ומה לגבי זה שלפעמים חומרים מזרחיים לא ראויים לשידור, לא עומדים בסטנדרטים?
"יש דברים שלא ראויים לשידור, מה שראוי לשידור צריך לשדר אותו ומה שלא, באמת לא. אני חושב שצריך להיות סטנדרט מסוים שכולם צריכים לעמוד בו. אולי צריך להביא את זה לידיעת האמנים, ולעורר אצלם את המודעות לזה, שאנשים יקחו לתשומת ליבם. חבל, הם משקיעים בזה המון כסף. על דבר כזה, של דברים שלא עומדים בסטנדרטים אין לי טענות. אני יודע שבתעשיה הזאת יש לא מעט חומרים שלא ראויים".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: