לשרוף בתום הקריאה!

לשרוף בתום הקריאה!  האחים כהן ועוד ג'ורג' קלוני זה תמיד קלאסיקה. וגם הצוות הנלווה אליהם מוכיח שהעבודה יודעת להיעשות, כשהאנשים הנכונים עושים אותה בצורה נאותה. ג'ון מלקוביץ', פרנסס מקדורמנד, בראד פיט, טילדה סווינטון. תעזבו אותם – קארטר בארוול שעושה את זה שוב! זה מעורר השראה, וזה כבר לגמרי לא חשוב שהסרט הזה חורג לגמרי מכל כלל גנרי. קומדיה? מתח? פשע? אבל אליה וקוץ בה, אולי זה גם החסרון הגדול שבו. אין בו עם מי להזדהות, אין בו קצב, אין בו הומור טוב. יש בו את ההפך, הומור דלוח ומשעמם, חבל. ביקורת על הסרט החדש "לקרוא ולשרוף".

:: . ::
תקציר: אוסבורן קוקס (ג'ון מלקוביץ') אנליסט מבוגר בשירות הביון האמריקאי הסי.איי.איי, מודח מעבודתו. אשתו (טילדה סווינטון), רופאת ילדים, מנהלת רומן עם סוכן במשרד האוצר (ג'ורג' קלוני) וזוממת כיצד תתגרש מבעלה. לינדה ליצקי (פרנסס מקדורמנד) הנה עובדת במכון כושר בשנות הארבעים לחייה, המכלה את זמנה בדייטים עם גברים, אותם היא מכירה דרך האינטרנט. חלומה הנכסף של לינדה מסתכם בארבעה ניתוחים פלסטיים, אותם היא אינה יכולה לממן. עובד נוסף במכון הכושר (בראד פיט) מוצא בשירותי הנשים במכון הכושר, דיסק ובו פרטים חשאיים על אוסבורן קוקס. מעתה ואילך יתערבבו הדמויות, זו בחיי רעותה, כשהמפגשים ילוו באלימות, ניאוף וסחיטה, עד לסוף המפתיע.

:: . ::

נקודות חיוביות

  • קארטר בארוול, יוצר הפסקול, הנו מלחין קסום, רב בהפתעות, וכלל לא שגרתי. כפי שהצליח לקחת חודשים ספורים קודם לכן, את הסרט "ברוז'" (2008), סרט מתח דל תקציב בכיכובו של קולין פארל, ולרומם אותו הלאה, הוא משתמש ברוב השראתו בהלחנת פסקול הסרט הנוכחי, על ידי שימוש מפתיע בתופים וכלי הקשה, המתכתבים ולו במעט עם עבודותיו של לאלו שיפרין ("משימה בלתי אפשרית" ועוד…). בארוול, מלווה ביצירתו המוסיקלית את האחים כהן לאורך כל הפילמוגרפיה שלהם. יש לציין את ההברקות המשותפות הבולטות: "פארגו", "בארטון פינק" ועוד…
  • "שִיווֹ", צלם הסרט, יליד מקסיקו, שנודע בעבודותיו המשותפות עם הבמאי אלפונסו קוארון ("הארי פוטר והנסיך מאזקבאן"), מצליח לקחת את הסצינות הטריוויאליות והבנאליות ביותר, לחדד אותן ולהעמיק אותן לכדי יצירה חזותית מפעימה.
  • ג'ורג' קלוני שכיכב בסרטיהם המצליחים ביותר קופתית של האחים כהן ("אחי איפה אתה?, "אכזריות בלתי נסבלת"), מפגין משחק עילאי בסרט הנוכחי. כמותו, מצטיין בתפקידו גם בראד פיט, שמוכיח את עצמו כשחקן בעל עומק ומנעד רחב.

:: . ::

נקודות חולשה
עלילת הסרט המוגדר כ"קומדיית פשע", נעדרת מדמויות מעוררות הזדהות או חמלה. למעשה, הדמויות, רובן ככולן, מעוררות דחייה, ואינן מייצרות עוגן מוסרי כלשהוא. הצפייה, משולה לעתים לחוויה מנוכרת ועגמומית. הקו העלילתי נעדר התפתחות קצבית, ולעתים הסרט אף הופך משעמם. בתור קומדיה הסרט אינו מצחיק כלל. כסרט מתח, היעדר ההזדהות עם מי מן הדמויות, מונעת את היווצרותו של המתח האפשרי.

:: . ::

מיטיבי לכת וחובבי קולנוע סינמטקי למינהו ישביעו את רעבונם בסרט הנ"ל. כל היתר, מוטב לוותר. בשורה התחתונה: אפשר לראות אך לא חובה. 3 כוכבים מתוך 5.

  • לשרוף בתום הקריאה!
  • לשרוף בתום הקריאה!
  • לשרוף בתום הקריאה!
  • לשרוף בתום הקריאה!

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.